لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۱

طرفداران مرسی: سیسی نباید بخشی از توافق سیاسی باشد


متحدان محمد مرسی رییس جمهوری برکنارشده مصرمی گویند آنها به درخواست های شرکت کنندگان در اعتراضات انبوهی که منجربه سرنگونی او شد احترام می گذارند، اما عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش نباید بخشی از هرمعامله سیاسی باشد.

به گزارش رویترز، روز شنبه هیاتی ازطرفداران مرسی با فرستادگانی از آمریکا و اتحادیه اروپا ملاقات کرد. درپی آن یک سخنگو گفت متحدان مرسی درجستجوی راه حلی برای بحران مصربر اساس قانون اساسی که درپی برکناری او لغو شد هستند.

متحدان مرسی خواهند قانون اساسی به احترام درخواست های آنها برای بازگشت او به قدرت احیا شود. سخنگو اظهارنظر کرد قانون اساسی بیش ازیک راه حل برای بحران ارائه می دهد و افزود اگر مخالفان مرسی براین نظرکه او نباید بخشی از معادله سیاسی باشد پافشاری کنند، آنگاه سرسختی و تحصن های میلیون ها نفرایجاب می کند السیسی نیزنباید بخشی ازمعادله باشد.

یک عضوحزب وسط، متحد اخوان المسلمین که همراه با هیاتی با ویلیام برنز معاون وزارت امورخارجه آمریکا، ان پیترسون سفیر آمریکا و برناندینو لئون فرستاده ویژه اتحادیه اروپا ملاقات کرد، گفت او به درخواست های توده های مردم که روز 30 ژوئن به خیابان ها ریختند احترام می گذارد، اما کودتای نظامی را قبول ندارد.

عضو حزب وسط که تلفنی با رویترز گفت و گو می کرد اظهار داشت به درخواست های طرفداران مرسی نیز باید احترام گذاشته شود.

در این میان، وزارت کشورمصر طرفداران مرسی را ترغیب کرد به تحصن ها پایان دهند و گفت سازمان دهندگان اعتراض آنها را شستشوی مغزی داده اند.

سخنگوی وزارت کشور روز شنبه درپیامی تلویزیونی گفت سازمان دهندگان مانع از دسترسی تظاهر کنندگان به اخبار هستند وبرخی از آنها درقتل، شکنجه وآدم ربایی دست داشته اند.

سخنگو ازطرفداران مرسی خواست به روند سیاسی کشوربپیوندند. با این حال، هواداران جنبش اخوان المسلمین گفته اند به نبرد برای بازگرداندن او ادامه خواهند داد و دربرابردعوت به مشارکت در دولت موقت مقاومت کرده اند.

نبیل فهمی، وزیرامورخارجه مصر روز شنبه به خبرنگاران گفت راه برای شرکت تمام گروه های سیاسی دراجرای نقشه راه جدید ، درصورتی که خشونت را تقبیح کنند، بازاست.
XS
SM
MD
LG