لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

ادامه تظاهرات در مصر


نماز جمعه معترضین مصری در میدان تحریر
نماز جمعه معترضین مصری در میدان تحریر

در قاهره مقررات منع آمد و شد شبانه به اجرا در آمده، اما ده ها هزار معترض روز جمعه در میدان تحریر باقی ماندند و خواهان خروج فوری حسنی مبارک رییس جمهوری شدند.

تصاویر ویدیویی، معترضینی را که شعار می دهند و پرچم های قرمز، سفید و سیاه مصر را در دست دارند نشان داد. دیگران بیرق های عظیمی برافراشتند در حالی که دست کم یک نفر آنچه را به نظر می رسید پیکره پارچه ای حسنی مبارک باشد، بلند کرد.

معترضین، جمعه را «روز خروج» برای مبارک نامیده اند، هر چند او گفته است تصمیم دارد تا پایان دوره ریاست جمهوری در قدرت باقی بماند.

روز جمعه عمروموسی، دبیرکل اتحادیه عرب و یک چهره سیاسی دیرینه در مصر که به عنوان وزیر امور خارجه خدمت کرده است، به معترضین پیوست. رادیوی «اروپای یک» فرانسه به نقل از موسی می گوید وی ممکن است شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کند، اما بر این عقیده است که مبارک دوره خود را تمام خواهد کرد.

گروه کوچکی از طرفداران مبارک نیز در قاهره جمع شده اند، اما نیروهای امنیتی از ورود آنها به میدان تحریر جلوگیری کردند.

هزاران معترض مخالف دولت نیز در اسکندریه، سوئز، اسماعیلیه و شهرهای دیگر جمع شدند.

حسن طنطاوی وزیر دفاع مصر روز جمعه برای نخستین بار از آغاز اعتراضات در میدان تحریر دیده شد.

اعتراضات روز جمعه پایان دومین هفته گردهمایی های ضد مبارک است. روز چهارشنبه، زد و خوردهای خشونت باری بین مخالفان و موافقت دولت در میدان تحریر در گرفت.

مبارک روز پنجشنبه به تلویزیون ای بی سی گفت آماده است حاضر است کنار برود، اما از آن بیم دارد که اگر چنین کند مصر بیشتر در هرج و مرج فرو رود.

مبارک که نزدیک به ۳۰ سال بر مصر حکومت کرده است، اخوان المسلمین را مسئول خشونت های چند روز گذشته در قاهره دانست. معترضین می گویند طرفداران مبارک با حمله به تظاهر کنندگان مخالف دولت در روز چهارشنبه موجب خشونت شدند.

در دو روز درگیری در اطراف میدان تحریر دست کم ۸ تن جان سپرده اند و نزدیک به ۹۰۰ نفر زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG