لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۸

پلیس مصر با دستور عدم مقابله با تظاهر کنندگان به خیابان ها بازگشت


پلیس مصر با دستور عدم مقابله با تظاهر کنندگان به خیابان ها بازگشت
پلیس مصر با دستور عدم مقابله با تظاهر کنندگان به خیابان ها بازگشت

دو روز پس از درگیری های خشونت بار با تظاهر کنندگان و خروج از خیابان ها، پلیس مصر بار دیگر در حال نقل و انتقال در سراسر آن کشور است.

نیروهای امنیتی می گویند پلیس مصر با دستور خودداری از مقابله با تظاهرکنندگان به کار عادی خود بازمی گردد. در همین حال ارتش مصر در حال افزایش حضور خود است و با حضور سنگین در قاهره پایتخت، با تانک ها به حفاظت از بانک ها، ساختمان های دولتی و مراکز کار وزارت کشور می پردازد.

شهروندان مصری نیز که نگران بروز بی ثباتی در مصر هستند، امیدوارند که با حضور ارتش در خیابان ها آرامش و صلح به مصر بازگردد.

دیر وقت یکشنبه تظاهرکنندگان برای سومین شب متوالی در سراسر کشور با نادیده گرفتن حکومت نظامی به فشار بر اعمال خواسته خود مبنی بر کناره گیری حسنی مبارک پس از حدود سی سال در قدرت ادامه دادند. حدود صد نفر در اعتراض های خشونت آمیز مصر کشته شدند.

جنبش مصر که در ابتدا در سطح محلی آغاز شد پس از آنکه بزرگترین گروه اپوزیسیون، گروه سرکش اخوان المسلمین یکشنبه حمایت خود را به سوی محمد البرادعی رییس پیشین اتمی سازمان ملل متمرکز کرد به طور جدی صورت متشکلی به خود گرفت.

البرادعی یکشنبه در جمع مردم گفت: «همانطور که قبلا گفتیم ما خواهان رفتن رژیم هستیم و ما دوره ای جدید و یک مصر نو که همه مصری ها در آن با آزادی و اعتبار زندگی کنند آغاز می کنیم.»

اپوزیسیون مؤتلف جدید شامل جنبش اسلامی از البرادعی خواستار تشکیل دولت اتحاد و تماس با ارتش مصر شده است.

آقای حسنی مبارک یکشنبه از دولت جدیدش خواستار حفظ یارانه ها و کنترل تورم و ایجاد مشاغل تازه شد. در نامه ای که یکشنبه از تلویزیون دولتی خوانده شد، رییس جمهوری تحت فشار مصر بر نیاز بر اصلاحات سیاسی از طریق گفت و گو با احزاب اپوزیسیون تأکید کرد.

XS
SM
MD
LG