لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

تشکيلات امنيتی مصر با تظاهرات بزرگ روز جمعه به مقابله برميخيزند


تشکيلات امنيتی مصر با تظاهرات بزرگ روز جمعه به مقابله برميخيزند
تشکيلات امنيتی مصر با تظاهرات بزرگ روز جمعه به مقابله برميخيزند

نيروهای امنيتی مصر در حالت آماده باش کامل قرار دارند و اينترنت در کشور قطع شده است. تظاهرات اعتراضی عمده ای برای امروز پس از نماز جمعه در سراسر اين پرجمعيت ترين کشور عربی، تدارک ديده شده است.

دست کم پنج رهبر ارشد اخوان المسلمين که بزرگترين گروه اپوزيسيون مصر است در يورش های پليس در بامداد روز جمعه، بازداشت شده اند. عبدالمونيم عبدالمقصود، وکيل اخوان المسلمين، می گويد که نيروهای امنيتی اعضاء ديگر اخوان المسلمين از جمله ۵ وکيل مجلس مصر را دستگير کرده اند.

شامگاه پنجشنبه خدمات اينترنتی و اس ام اس تلفن های همراه فقط در نقاط پراکنده ای در کشور، قابل استفاده بودند. دولت هرگونه مداخله خود را در ايجاد اخلال در شبکه ارتباطی که تظاهرکنندگان مورد استفاده قرار می دهند، انکار می کند.

اخوان المسلمين سازمانده اعتراضات جاری نبوده است. تظاهرات چند روز اخير توسط جوانانی که از کيفيّت پايين زندگی و حکومت استبدادی در مصر به خشم آمده اند، برگزار شده است. اما اخوان المسلمين روز پنجشنبه اعلام کرد در تظاهرات روز جمعه که با خواست پايان دادن به ۳۰ سال حکومت حسنی مبارک برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.

در ناآرامی های چند روز اخير ۵ نفر کشته شده اند و دولت مصر می گويد ۸۰۰ نفر را از روز سه شنبه، بازداشت کرده است. گروه های حقوق بشر می گويند بيش از ۲۰۰۰ نفر دستگير شده اند.

XS
SM
MD
LG