لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

مطبوعات در مورد ايران و مصر بحث می کنند


مطبوعات در مورد ايران و مصر بحث می کنند
مطبوعات در مورد ايران و مصر بحث می کنند

نيويورک تايمز به برنامه مخالفان دولت جمهوری اسلامی داير بر اعلام راه پيمايی روز دو شنبه ۲۵ بهمن به پشتيبانی از جنبش های آزاد يخواهانه مردم تونس و مصر پرداخته و می نويسد اين برنامه موجب خشم مقامات جمهوری اسلامی شده است. نيويورک تايمز با نقل سخنان غلامحسين محسنی اژه ای دادستان کل جمهور ی اسلامی داير بر سياسی بودن اين اعلام برنامه می نويسد آقای اژه ای اين اقدام مخالفان دولت را سياستی تفرقه افکنانه قلمداد کرده و گفته است چرا آنها روز ۲۲ بهمن را برای اعلام پشتيبانی از مردم تونس و مصر اعلام نکرده اند؟ روزنامه، اين سخنان را نشانه مخالفت حکومت با دادن مجوز برای راه پيمائی ۲۹ بهمن دانسته و می نويسد آيت اله خامنه ای و ساير سران محافظه کار حکومت، قيام مردم مصر و تونس را پيامد انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ ايران قلمداد کرده اند. آيت اله خامنه ای در نماز جمعه به ستايش از قيام مردم اين دو کشور پرداخته و مخالفان می گويند اگر مجوز راه پيمايی به آنها داده نشود سخنان رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه داير بر حمايت ازآن جنبش هانآ رياکارانه تلقی خواهد شد.

واشنگتن پست به نقل از کارشناسان هسته ای می نويسد پاکستان ممکن است درحال ساختن چهارمين رآکتور هسته ای با سوخت پلوتونيوم باشد. اين رآکتور که به گفته کارشناسان مستقل درمنطقه هسته ای خوشاب پاکستان ساخته می شود به مسابقه تسليحات هسته ای با هند در شبه جزيره دامن خواهد زد. به نوشته واشنگتن پست ماهواره ها در ماه گذشته عکسهايی از فعاليت های ساختمانی گسترده در منطقه خوشاب مخابره کرده اند و اين ساختمانها در نزديکی همان رآکتورهای پيشين پاکستان و هم اندازه آنها است که آنها هم با سوخت پلوتونيوم کار می کنند. اويلی هاينونن، مقام پيشين آژانس بين المللی انرژی اتمی، گفته است اين اقدام اسلام آباد موجب بی ثبات تر شدن هرچه بيشتر منطقه ای است که هم اکنون نيز از ثبات چندانی برخوردار نيست.

روزنامه گاردين چاپ لندن از دست داشتن ارتش مصر درشکنجه و بازداشت معترضان خبر داده و از قول فعالان حقوق بشر می نويسد ارتش مصر صدها مخالف دولت مبارک را هدف بازداشت و شکنجه قرار داده است. خبرنگار اين روزنامه در ميدان تحرير قاهره، گزارش داده است نيروهای ارتش مصر از زمان اوج گيری تظاهرات جاری، صدها و شايد هزاران معترض مخالف مبارک را مخفيانه بازداشت کرده و شکنجه کرده اند. خبرنگار اين روزنامه با شماری از اين افراد که پس ازبازداشت و شکنجه آزاد شده اند گفتگو کرده و آنها گفته اند ارتش با اين اقدامها تلاش می کند مردم را بترساند و به خانه هايشان بازگرداند.

مهمترين عنوان های مطبوعات دنيای عرب نيز به ادامه تظاهرات مخالفان و نيز روند تحولات در مصر اختصاص دارد.

روزنامه ی الشرق الوسط که بطور همزمان در اروپا، آمريکا وخاورميانه منتشر می شود می نويسد اقليت های دينی و قومی در مصر از جمله مسيحيان، بهائيان و شيعيان جبهه ای برای تشکيل حکومتی مدنی در مصر تشکيل داده اند. به نوشته اين روزنامه آنها تهديد کرده اند چنانچه در اين مذاکرات شرکت داده نشوند تظاهرات ميليونی جداگانه ای برگزار خواهند کرد. اين روزنامه می نويسد مسحيان مصر با انتشار بيانيه ای خواستار شرکدت در مذاکرات ِ مخالفان با عمرسليمان معاون رئيس جمهوری مصر شده اند. الشرق الاوسط می نويسد اقليت های دينی و قومی در مصر از جمله مسيحيان بهاييان، شيعيان، نوبی ها و آمازيق ها جبهه ای با نام جبهه ملی مصری برای دفاع از اقليت ها و حکومتی مدنی تشکيل داده اند.

عادل حموده، روزنامه نگار سرشناس مصری، در مقاله ای با عنوان مبارک می رود اما مصر ماندگار ست که در روزنامه ملی گرای الفجر به چاپ رسيده ضمن انتقاد از آنچه فساد مالی و سياسی در مصر خوانده است خواستار انتقال مسالمت آميز قدرت در اين کشور شده است.

همزمان روزنامه نيمه رسمی الاهرام اظهارات عمر سليمان معاون رئيس جمهوری مصر را منتشر ساخته که می گويد برخی از گفته های او در مصاحبه با شبکه تلويزيونی ای بی سی آمريکا نادرست تعبير شده است. عمر سليمان می گويد او در اين مصاحبه تاکيد کرده است که به دموکراسی اعتقاد دارد و در راه گسترش آن در مصر می کوشد وی می افزايد هرگونه تعبير ديگری از گفته های او در اين مصاحبه نادرست است. به نقل از عمر سليمان گفته شده است که مصر آمادگی برای دموکراسی ندارد.

الحيات نيز می نويسد تظاهرات مخالفان در مصر از ميدان تحرير به خيابانهای اطراف دو مجلس مصر مجلس شور و مجلس خلق کشيده شده است.

در اردن روزنامه الرای مانند بسياری ديگر از مطبوعات عرب اين خبر را منتشر ساخته است که کميته اصلاح قانون اساسی مصردر جهت خواست مخالفان حکومت با تغيير ۶ ماده، موافقت کرده است.

در بحرين روزنامه الرای خبر داده است که ملک عبدالله دوم پادشاه عربستان گفته است عربستان متعهد می شود چنانچه آمريکا کمک های نظامی و مالی خود را به مصر قطع کند کمک های مالی لازم را در اختيار مصر قرار دهد.

در ايران روزنامه تهران امروز در مقاله ای به درخواست ميرحسين موسوی و مهدی کروبی برای برگزاری راه پيمايی در حمايت از مردم مصر و تونس در ۲۵ بهمن ماه اعتراض کرده و آن را توطئه ی جديد، و يک حرکت انحرافی خوانده است. تهران امروز می نويسد اقدام اين افراد كه به جای ۲۲ بهمن از روز ديگری برای برگزاری حركت اعتراضی خود سخن گفته‌اند، نشان ديگری از فاصله گرفتن آشكاراز رهبری و انقلاب است.

XS
SM
MD
LG