لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

محاکمه روزنامه نگار مصری به اتهام تشویق به قتل مرسی


رئیس و مجری برنامه های یک شبکه تلویزیونی در مصر، امروز شنبه، اتهامات دادگاه در مورد دعوت و تشویق وی به قتل محمد مرسی رئیس جمهوری مصر را رد کرد .

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از قاهره می گوید توفیق عکاشه (Tawfiq Okasha) به قضات دادگاه گفت «من فقط از پرزیدنت مرسی انتقاد کرده بودم. این یک محاکمه سیاسی است. اخوان المسلمین می خواهد تمامی ناراضیان را خفه کند، و خواستار تجدید استقرار سیستمی است که پیش از انقلاب برقرار بود».

عکاشه گفت وی برای آن محاکمه می شود که دخیل بودن اخوان المسلمین در حملات به پاسگاه های پلیس، محاکم و زندان ها را در جریان انقلاب سال ۲۰۱۱ فاش کرده است.

کانال تلویزیونی ال فراعین (Al-Faraeen) متعلق به عکاشه، روز ۱۶ اوت به دلیل پخش یک برنامه انتقادی علیه مرسی و اخوان الملسمین (حزبی که الهام بخش این رهبر مصر بوده است) تعطیل شد.

طرح اتهامات علیه عکاشه با طرح اتهامات مبتنی بر پخش خبرهای جعلی و مشوق بی نظمی علیه اسلام عفیفی (Islam Afifi) سردبیر روزنامه کوچک و مستقل الدستور همزمان شده است.

عکاشه امروز در میان حامیانش که شعار می داند «مردم ال فراعین را می خواهند» وارد دادگاه شد.

دادگاه رسیدگی و استماع دفاعیه او را، که استدلال می کند مرسی شخصا از وی شکایتی نکرده است، به جلسه روز سوم اکتبر موکول کرد. عکاشه و عفیفی هر دو از خروج از کشور منع شده اند.

عفیفی، همان روز شروع محاکمه اش، پس از چند ساعت که از بازداشتش می گذشت، به استناد فرمانی آزاد شد که مرسی امضا کرده است، و بازداشت پیش از رسیدگی به جرائم مطبوعاتی را منع می کند.

عفیفی نخستین روزنامه نگاری است که پس از سرنگونی حسنی مبارک رهبر قدرتمند مصر در فوریه سال گذشته محاکمه می شود.

مرسی پس از احراز مقام ریاست جهموری در روز سی ام ژوئن، سعی کرده است قدرت خود را در مقابل ارتش با نفوذ و رسانه های دولتی مصر تقویت کند که پیشتر علیه جنبش ممنوعه او خصمانه عمل می کردند.

او از مجلس اعلای تحت سلطه اخوان المسلمین خواستار تعیین سردبیرهائی جدید برای رسانه های دولتی مخالف خود و گروه اسلامگرایش شده است.

مخالفان مرسی وی را به تلاش برای سانسور و ساکت ساختن مطبوعات متهم می کنند، ضمن آنکه در این زمینه نگرانی هائی نیز در سطوح بین المللی ابراز شده است.

ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا تحت تعقیب قرار گرفتن عکاشه و عفیفی را مغایر با روحیه منجر به انقلاب سال گذشته مصر توصیف کرده است.
XS
SM
MD
LG