لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۸

فعالان مصری در تظاهرات موسوم به انقلاب دوم به ميدان تحرير رفته اند


فعالان مصری در تظاهرات موسوم به انقلاب دوم به ميدان تحرير رفته اند
فعالان مصری در تظاهرات موسوم به انقلاب دوم به ميدان تحرير رفته اند

هزاران مصری در ميدان تحرير قاهره برای آنچه که "انقلاب دوم" توصيف می شود، جمع شده اند - تجمعی که به فاصله سه ماه پس از خلع حسنی مبارک از مقام رياست جمهوری انجام می گيرد.

فعالان از دولت نظامی حاکم خواستار شتاب بخشيدن به اصلاحات دمکراتيک، ازجمله ريشه کن ساختن فساد دولتی هستند. آنها می گويند رهبران نظامی بسياری از اعضای حزب حاکم در دوران آقای مبارک را وارد روند اصلاحات کرده اند.

اما تظاهرات اين فعالان با انتقاد اخوان المسلمين روبرو شده است که بهترين سازمان دهنده نيروهای سياسی در مصر محسوب می شود. اخوان المسلمين به برگزارکنندگان تظاهرات عليه ايجاد شکاف ميان ارتش و مردم هشدار داده است.

شورای حاکم نظامی نيز روز پنجشنبه درپيامی که در فيس بوک منتشر ساخت در مورد "عواملی مشکوک" که می خواهند دو طرف را از يکديگر جدا کنند، هشدار داده بود. با اينحال ارتش می گويد برای اجتناب از برخورد و روياروئی، خود را از اعتراض ها دور نگاهمی دارد.

در همين حال تحقيقات در مورد فروش غير قانونی اراضی دولتی در بازار گرم و سودآورمعاملات ملکی بشدت دنبال می شود. روز پنجشنبه دادگاهی در قاهره احمد مغرابی وزير سابق مسکن را برای مشارکت در يک معامله غيرقانونی زمين به پنج سال حبس محکوم کرد. او سومين مقام ارشد در دولت آقای مبارک است که برای فساد به زندان فرستاده می شود.
رئيس جمهوری سابق نير، همراه با همسر و دو پسرش، برای کشتن تظاهرکنندگان دمکراسی طلب در اوايل سال، و نيز سوء استفاده از قدرت و تلف کردن بيت المال مورد اتهام قرار گرفته اند

XS
SM
MD
LG