لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۶

مصر ٦ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد


بنا به اعلام هاضم البلواوی، نخست وزیر مصر این کشور ٦ میلیارد دلار بدهی به شرکت های نفتی خارجی دارد.

آقای البلواوی به روزنامه المصری الیوم گفته است مصر برای برنامه ریزی به هدف بازپرداخت بدهی های معوقه خود به شرکت های نفتی خارجی به توافق نزدیک شده است.

نخست وزیر مصر افزوده است دستیابی به این توافق نامه به معنای افزایش سطح سرمایه گذاری این شرکت ها تا ١٥ میلیارد دلار طی دو سال خواهد بود.

مصر که از فوریه سال ٢٠١١ و از زمان خلع دولت حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین دچار آشوب های سیاسی و معضلات اقتصادی بسیار بوده است، با هزینه های سرسام آور انرژی و یارانه های سنگینی محصولات سوختی برای رفع نیازهای جمعیت ٨٤ میلیونی کشور روبرو بوده است.

نخست وزیر مصر گفته است «ما حدود ٦ میلیارد دلار بدهی به شرکت های نفتی خارجی داریم که همین امر عامل توقف سرمایه گذاری این شرکت ها در مصر بوده است. ما در آستانه دستیابی به توافق با این شرکت ها هستیم تا بازپرداخت بدهی ها را قسط بندی کنیم و کسب توافقی در این زمینه سطح سرمایه گذاری شرکت های خارجی نفتی را در دو سال آینده تا سطح ١٥ میلیارد دلار افزایش خواهد داد».

شریف اسماعیل، وزیر نفت مصر اوایل ماه جاری گفت مصر برای تدوین جدول زمانی بازپرداخت بدهی های معوقه به شرکت خارجی آماده است تا آن ها بار دیگر ترغیب شوند در بخش اکتشاف و توسعه میادین نفتی سرمایه گذاری کنند.
XS
SM
MD
LG