لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

ابراز نگرانی جان کری از حکم دادگاه مصر

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا، ازحکم یک دادگاه مصر در محکوم ساختن کارمندان آژانس های غیر انتفاعی خارجی به زندان ابراز نگرانی کرده است.

کری روز سه شنبه حکم را دارای انگیزه های سیاسی و مغایربا اصل جهانی آزادی تشکیل انجمن و انتقال به دمکراسی نامید. او همچنین گفت تصمیم بستن دفاتر این سازمان ها و مصادره اموال آنها با تعهدات دولت مصربه حمایت از نقش جامعه مدنی به عنوان یک بازیگر اساسی دریک دمکراسی تطبیق نمی کند.

در بیانیه گفته می شود گروه های مدنی و سازمان های غیر دولتی بین المللی نقشی مشروع در هر دمکراسی بازی می کنند، و در پیشبرد آزادی ها، حمایت از حقوق بشر مهم هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا از دولت مصر می خواهد با گروه های مدنی درحالی که به ارمان های مردم مصر برای دمکراسی پاسخ می دهند کار کند.

دادگاه روزسه شنبه 43 کارمند آژانس های غیرانتفاعی خارجی، از جمله دست کم 15 آمریکایی، را به زندان محکوم کرد. آنها به استفاده غیرقانونی از پول ها برای دامن زدن به ناآرامی در کشورمتهم بودند.

بسیاری به بالغ بر 5 سال زندان محکوم شدند. اکثرا سال پیش اجازه یافتند مصر را ترک کنند و محاکمه و محکومیت غیابی صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، 5 نفر که درمصرهستند، ازجمله یک آمریکایی، به دو سال زندان و پرداخت معادل حدود 143 دلارمحکوم شدند.

گزارش حاکی است دادگاه 11 متهم را به یک سال حبس تعلیقی محکوم کرد.

دادگاه همچنین دستور داد دفاتر سازمان های غیردولتی درمصر، برای همیشه بسته شوند. خانه آزادی، موسسه ملی دمکراتیک و موسسه بین المللی جمهوریخواه از آن جمله هستند.

سرکوب سازمان های غیرانتفاعی در 2011 آغاز شد. پلیس مصربه دفاترچندین گروه طرفدار دمکراسی و سازمان های غیر دولتی مستقر در آمریکا حمله کرد، و اتهاماتی علیه 16 فعال آمریکایی به ظن استفاده غیر قانونی ازپول ها برای بی ثبات ساختن مصر وارد آورد.

آن حادثه اختلاف دیپلمانیک عمده ای را بین مصر و آمریکا موجب شد. بعدا، یک قاضی مصری ممنوعیت سفر فعالان را لغو کرد و آنها توانستند از کشور خارج شوند.
XS
SM
MD
LG