لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۸

موزه قاهره بدون گلهای خشخاش


موزه قاهره بدون گلهای خشخاش
موزه قاهره بدون گلهای خشخاش

از پی ربوده شدن تابلو: « گلهای خشخاش» اثر ونسان ون گوگ، نقاش برجسته هلندی از موزه «محمدخلیل» قاهره، پلیس مصر اقدامات امنیتی پیرامون این موزه را شدت بخشیده و در حال بررسی اثر انگشتها و آثار به جامانده از ربایندگان این تابلو هستند. به گفته پلیس چگونگی ربوده شدن «گلهای خشخاش» هنوز روشن نیست.

عبدل مقیود محمود بازپرس عالی پرونده گفت: در بازرسی از پوشش امنیتی موزه روشن شد هیچکدام از زنگ خطرهای این موزه کار نمی کردند و از 43 دوربین دیده بانی موزه تنها 7 تای آنها فعال بوده اند.

ربوده شدن تابلوی گرانبهای «گلهای خشخاش» اثر ونسان ون گوگ از موزه هنرهای مدرن «محمدخلیل» مصر هشداری جدی برای پوشش امنیتی میراث فرهنگی کشورها بشمار می آید. کارشناسان هنر می گویند: دولتها باید حفظ آثار باستانی را برابر تامین امنیت و نگهداری از حافظه تاریخی کشورشان دانسته، از آن سخت مراقبت کنند.

موزه محمدخلیل قاهره یکی از موزه های مشهور خاورمیانه در زمینه هنرهای معاصر است که مجموعه ای از آثار هنری سده نوزدهم و بیستم میلادی اروپا از جمله آثار ون گوگ، مونه، گوگن، مانه و رنوار را در خود جای داده است.

بیشتر این آثار را محمد محمود خلیل سیاستمدار هنردوست مصری خریداری و به این موزه اهدا کرده است. بنا به برآورد کارشناسان هنر تابلوی «گلهای خشخاش» یا «گلها و گلدان» اثر ونسان ون گوگ بیش از 55 میلیون دلار آمریکا ارزشگذاری شده است. ون گوگ این تابلوی مربع با ابعاد سی سانتی متر در سی سانتی متر را به سال 1887 و سه سال پیش از خودکشی خلق کرده بود. گفتنی ست این تابلو یکبار دیگر از این موزه ربوده شده و سپس در کویت یافت شده بود.

XS
SM
MD
LG