لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

خيرات ال شاطر: شورای نظامی مصر قصد انتقال قدرت را ندارد


خيرات ال شاطر: شورای نظامی مصر قصد انتقال قدرت را ندارد
خيرات ال شاطر: شورای نظامی مصر قصد انتقال قدرت را ندارد

رهبر حزب اسلام گرای اخوان المسلمين مصر در واکنش به رد صلاحيت خود از نامزدی در انتخابات رياست جمهوری گفت، اين طور که پيداست دولت نظامی قصد کناره گيری از قدرت را ندارد.

خيرات ال شاطر، رهبر حزب اسلام گرای اخوان المسلمين روز چهارشنبه در ارتباط با حذف نام خود از فهرست نامزدهای انتخابات رياست جمهوری گفت اين اقدام بيانگر عزم راسخ ارتش به ماندن در قدرت است، اتهامی که به آتش رقابت ميان ژنرالها و اسلام گرايان که هر دو در عين حال داعيه طرفداری از دموکراسی را دارند، دامن می زند.

خيرات ال شاطر، از تجار موفق و از رهبران بلندپايه اخوان المسلمين، بزرگترين حزب اسلام گرای مصر، اگر رد صلاحيت نمی شد به احتمال زياد در اولين دور انتخابات رياست جمهوری جزو نامزدهای پيشگام می بود.

شاطر روز چهارشنبه در يک کنفرانس خبری در قاهره گفت، شورای نظامی قصد انتقال قدرت را ندارد، وی افزود اخوان المسلمين و ساير نيروهای ملی روز جمعه در ميدان تحرير جمع خواهند شد، چون احساس می کنند انقلاب در خطر است.

اخوان المسلمين که اکنون پس از سالها تحمل سرکوب از طرف دستگاه امنيتی حسنی مبارک به پايگاه مردمی گسترده ای دست يافته و اکثريت کرسيهای پارلمان جديد کشور را از آن خود کرده از اين بيم دارد که اگر کل قدرت را در دست نگيرد، به حاشيه رانده شود.

سازش و نزديکی موقت اسلام گرايان و دشمنان قديمی آنها در ارتش در روزهای نخستين پس از سقوط حسنی مبارک، نيروهای سکولار، ليبرالها و سايرينی را که به اميد تغييرات سياسی و سريع بعد از انقلاب نشسته بودند، نگران و مضطرب کرده بود.

حرفهای شاطر باب سئوالات بيشتری را در ميان افکار عمومی مصر گشوده و اينکه با وجود همه اين تغيير و تحولات، قدرت واقعی هنوز در دست ژنرالهای ارتش مبارک است و با توجه به اين مسئله، رييس جمهوری آينده کشور آيا اصولاً قدرتی خواهد داشت؟

کميسيون انتخابات مصر روز سه شنبه رد صلاحيت ۱۰ نامزد انتخابات رياست جمهوری را تأييد کرد. در ميان آنها دو اسلامگرای سرشناس و نيز رييس سابق سازمان اطلاعاتی مصر در دوره زمامداری حسنی مبارک، ديده می شدند.

سه رقيب انتخاباتی، پس از آنکه از سوی کميسيون انتخابات رد صلاحيت شدند، شکايت خود را تسليم مقامها کردند. اما کميسيون انتخابات اين شکايت ها را وارد ندانست.

جنبش اسلامگرای مصر هنوز يک نامزد ذخيره بنام محمد مورسی، رهبر جنبش، در فهرست نامزدها دارد. وی از جمله ۱۳ نامزدی است که کميسيون انتخابات صلاحيت او را پذيرفته است.

XS
SM
MD
LG