لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۸

نوای موسیقی نوازندگان مصری برای پاکسازی شهر از زباله ها


نوای موسیقی نوازندگان مصری برای پاکسازی شهر از زباله ها
نوای موسیقی نوازندگان مصری برای پاکسازی شهر از زباله ها

شهرهای مصر، بویژه قاهره پایتخت آن کشور، با مشکل بزرگ بازیافت زباله ها روبرست؛ زیرا به دلیل نبود ساختارهای اساسی بازیافت زباله شهری از سوی شهرداریها، مردم نادار برای گذران زندگی از راه جداسازی زباله ها به مکان انباشت زباله ها رفته و درنتیجه زاغه نشین هایی جدید پیرامون محل انباشت زباله ها در حومه شهرهای مصر از جمله قاهره پدید آمده است؛ اما آلودگی ناشی از پراکنده شدن این زباله ها چنان خطرناک شده که تلاشگران بهبود محیط زیست این کشور را تشویق کرده بسته به توانایی خود برای کاهش دامنه آلودگی های ناشی از انباشت زباله ها برنامه ای ویژه را اجرا کنند. برای نمونه گروه موسیقی «زبالین» از جمله تلاشگران زیست بوم است که از بازیافت زباله ها چونان مواداولیه ساخت سازهای گروه خود استفاده کرده.

گروه «مردان زبالین» نام این گروه موسیقی شده که برگرفته از واژه زباله است و به گروهی از مردم نادار گفته می شود که از راه جداسازی زباله ها در حومه پایتخت زندگی می کنند. شمار این مردم که تنها در حومه قاهره زندگی می کنند بیش از 16هزار نفر برآورد شده که بیشترشان کودکان و نوجوانان زیر 16 سال و عمدتا بدون سرپرست هستند. چندی پیش کانال تلویزیون عمومی آمریکا معروف به«پی بی اس» مستند دیدنی ای از زندگی روزمره زبالین حومه قاهره پخش کرد.

«یوسف محمد عضو» این گروه موسیقی و از مبتکران تشکیل آن گفت: «دوست همکلاسی ام در دانشگاه که عضو یک سازمان حفظ محیط زیست بود به مناسبت روز جهانی محیط زیست از من پرسید آیا می توانیم کاری کنیم که به مردم درباره زیانهای ناشی از بی مبالاتی نسبت به پاکیزگی محیط زیست هشدار دهیم؟ و من با دیگر دوستانم به فکر تشکیل این گروه موسیقی افتادیم.»

او افزود: خب مردم از نام گروه چندان خوششان نمی آید و از آن انتقاد می کنند اما ما می گوییم زاغه نشینان پیرامون این زباله ها در تشکیل این گروه بسیار موثر افتاده اند و ما مشکلی نداریم که خودمان را با آنها یکی بدانیم.»

گروههای زیست بوم مصری امیدوارند بتوانند با برگزاری برنامه های گوناگون هنری شهرداریها و دولت و حتا سازمانهای جهانی زیست بوم را متوجه خطرات ناشی از گسترش زباله ها بویژه در میان کودکان فقیر و بی سرپرست کنند. کودکانی که به دلیل ارتباط روزمره با موادشیمیایی خطرناک موجود در زباله ها جانشان در خطر است.

XS
SM
MD
LG