لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

موزه های مصر در خطر ویرانی


موزه مشهور مصر همجوار ساختمان به آتش کشیده دفتر حزب حاکم در میدان آزادی قاهره
موزه مشهور مصر همجوار ساختمان به آتش کشیده دفتر حزب حاکم در میدان آزادی قاهره

ذاهی حواس، مدیر کل باستان شناسی مصر شامگاه شنبه به رسانه ها گفت: گرچه موزه ها و سامانه های باستانی مصر از جمله اهرام تحت حفاظت کامل نیروهای ارتش قرار دارند و خطر ویرانگری متوجه این سازه ها نیست؛ اما وی تایید کرد ساختمان موزه مصر واقع در میدان آزادی قاهره به دلیل همجواری با ساختمان دفتر حزب حاکم در معرض خطر جدی قرار دارد.

این سخنان از پی حمله تظاهرکنندگان ناخشنود از سیاست های دولت حسنی مبارک به ساختمان دفتر حزب حاکم در میدان آزادی صورت گرفت. حمله ای که منجر به آتش کشیده شدن ساختمان چندطبقه دفتر حزب حاکم شد. موزه مشهور مصر همجوار این ساختمان است.

ذاهی حواس مدیر کل اداره باستان شناسی مصر در این گفتگو مدعی شد، غارتگران روز شنبه به موزه مشهور مصر در میدان آزادی قاهره نیز حمله ور شدند و پیش از آن که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شوند، سر دو مومیایی واقع در این موزه را قطع کرده و به ده قطعه کوچک اشیای باستانی نیز آسیب جدی وارد کردند.

مدیر اداره باستان شناسی مصر گفت خطر بزرگتر برای موزه مشهور مصر در قاهره همجواریش با ساختمان دفتر حزب حاکم است که به نشانه ناخشنودی از سیاستهای حسنی مبارک از سوی تظاهرکنندگان به آتش کشیده شده و همچنان گرفتار شعله های آتش است.

ذاهی حواس افزود: اگر ساختمان به آتش کشیده شده دفتر حزب حاکم فروریزد، خطر ویرانی کامل موزه مصر وجود دارد.

ذاهی حواس، مدیر کل اداره باستان شناسی مصر می گوید این موزه محل نگهداری ماسک طلایی توتان خامون پادشاه مشهور مصر است که سالیانه میلیون ها بازدیدکننده داخلی و خارجی دارد. همچنین هزاران شیئی باستانی از جمله تندیس ها، سردیس ها و زیورآلات با پیشینه ای چندین هزارساله را در خود جای داده است.

همزمان با این رویدادها نیروهای ارتش از بیم ویرانگری، اهرام ثلاثه را بسته و بازدید جهانگردان از این بناها را متوقف کرده اند.

یک باستان شناس آمریکایی که در این سامانه باستانی مصر کار می کند، گفت: شایعاتی مبنی بر برنامه ریزی برای حمله به سامانه های باستانی اهرام ثلاثه تدارک دیده شده است.

شارون هربرت مدیر موزه کلسی در دانشگاه میشگان آمریکا که محل نگهداری شماری از اشیای مصر باستان است، گفت غارت یا ویرانی موزه های مصر یک فاجعه بزرگ خواهد بود؛ زیرا این آثار باستانی که نمی توان بهایی برایشان تعیین کرد، میراث فرهنگی همه بشریت اند.

XS
SM
MD
LG