لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

محاکمه حسنی مبارک به سپتامبر موکول شد


رییس جمهوری پیشین مصر در جلسه دوشنبه دادگاه. محاکمه مبارک به سپتامبر موکول شد.
رییس جمهوری پیشین مصر در جلسه دوشنبه دادگاه. محاکمه مبارک به سپتامبر موکول شد.

قاضی رسیدگی به پرونده حسنی مبارک ادامه جلسه محاکمه او را به ۵ سپتامبر موکول و گزارش زنده از جلسه دادرسی آینده توسط رسانه ها را نیز ممنوع کرد.

قاضی محمد رفعت دوشنبه تصمیم گرفت محاکمه رییس جمهوری برکنار شده مصر و حبیب العدلی وزیر کشور پیشین مصر را همزمان برگزار کند. جلسه دادگاه یکشنبه ناگهان به دلیل هیاهو در صحن دادگاه پایان گرفت.

تلویزیون های دولتی اجازه پوشش خبری دو جلسه ابتدایی دادرسی را یافتند، ولی قاضی تصمیم گرفت پیش از احضار شهود، حضور تلویزیون ها در دادگاه را متوقف کند.

بیش از صد وکیل که دفاع از خانواده های قربانیان را بر عهده دارند در دادگاه حضور داشتند و میان آنان مجادله روی داد و یکدیگر را متهم کردند که در پی ظاهر شدن در تلویزیون هستند.

حبیب العدلی که بیش از یک دهه پست وزرات کشور مصر را بر عهده داشت، مسئول پانصد هزار نیروی امنیتی کشور نیز بود. حسنی مبارک ۸۳ ساله روز دوشنبه از بیمارستانی در قاهره برای حضور در دادگاه با برانکارد به دادگاه آورده شد. دو پسر وی جمال و علا نیز در کنار وی حضور یافتند.

محاکمه حسنی مبارک که ۲۹ سال بر مصر حکومت کرد یکی از خواسته های اصلی معترضان مصری پس از برکناری وی در فوریه گذشته است.

صدها تن از طرفداران حسنی مبارک نیز به نشانه مخالفت با آنچه آن را تحقیر رهبر پیشین می خوانند، در اطراف دادگاه صف کشیدند.

ولی برای بیشتر مصری ها، حضور حسنی مبارک در دادگاه صحنه ای بود که هرگز انتظار آن را نداشتند. رییس جمهوری برکنارشده مصر پس ازجلسه دادگاه با آمبولانس و سپس با هلیکوپتر به زندان خود در یک بیمارستان در حومه پایتخت بازگردانده شد.

XS
SM
MD
LG