لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

برای محمد مرسی به اتهام «جاسوسی برای سپاه پاسداران» درخواست اعدام شد


دادستان کل مصر برای محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر و ۲۳ تن از اعضای گروه اخوان المسلمین به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، حزب‌الله لبنان و گروه حماس درخواست حکم اعدام کرد.

دادستانی مصر، محمد مرسی و برخی اعضای دفتر ریاست‌جمهوری مصر را متهم کرده است که با سپاه پاسداران، حزب‌الله و حماس در ارتباط بوده‌اند.

براساس کیفرخواست صادر شده، نیروهای امنیتی مصر تماس‌های اخوان‌المسلمین با این گروه‌ها را زیر نظر داشته و آن‌ها را رصد کرده‌اند.

این افراد متهم به «افشای اسرار دفاعی کشور برای کشورهای خارجی و وابستگان‌شان، تامین مالی تروریسم، آموزش نظامی برای محقق کردن اهداف تشکیلات بین‌المللی گروه اخوان المسلمین و انجام فعالیت‌های آسیب زننده به استقلال، تمامیت ارضی و یکپارچگی» مصر متهم شده‌‌اند.

دادستانی مصر اعلام کرده است که نیروهای امنیتی این کشور به رئيس‌جمهوری وقت درباره فعالیت‌های برخی اعضای اخوان المسلمین و کارکنان دفتر او هشدار داده‌‌اند، اما مرسی اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

براساس کیفرخواست صادر شده، دستیاران مرسی اطلاعاتی در اختیار سپاه پاسداران و گروه‌های حماس و حزب‌الله قرار دادند که تاثیری منفی بر روابط مصر با برخی کشورها گذاشت.

محمد مرسی پس از انتخاباتی که در پی سرنگونی حسنی مبارک برگزار شد، به قدرت رسید. او که عضو گروه «اخوان المسلمین» بوده است، یک سال پس از انتخابات زندانی شد. میلیون‌ها نفر نسبت به حکومت او اعتراض و وی را به سوء استفاده از قدرت متهم کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG