لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۱

رویترز: حکم ۲۰ سال زندان محمد مرسی تایید شد


خبرگزاری رویترز روز شنبه در گزارشی به نقل از برخی منابع قضایی مصر نوشت که دادگاه حکم ۲۰ سال زندان را برای محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین آن کشور به جرم کشتار معترضان در سال ۲۰۱۲، تایید کرده است.

به نوشته رویترز، این نخستین حکم از مجموع چهار حکم صادر شده علیه محمد مرسی است که روند قضایی آن به اتمام رسیده و تایید می‌شود؛ به این ترتیب او دیگر امکان اعتراض دوباره به این حکم صادر شده را نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش، حکم ۲۰ سال زندان برای دیگر مقام‌های ارشد دولت محمد مرسی – مانند محمد البلتاجی و عصام العریان که در بهار سال ۲۰۱۵ به جرم آدم ربایی، شکنجه و کشتار معترضان صادر شد – نیز تایید شده است.

محمد مرسی و اخوان المسلیمن، گروه نزدیک به او، هر گونه دخالت در کشتار معترضان در جریان تظارهارت خیابانی سال ۲۰۱۲ را رد کرده است.

حکم رئیس جمهوری اسلامگرای پیشین مصر در سه پرونده جداگانه پیشتر صادر شده بود؛ از جمله حکم اعدام بابت فرار زندانیان اخوان المسلمین در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ علیه دولت حسنی مبارک، و همینطور حبس ابد به جرم جاسوسی برای فلسطینی‌ها و گروه حماس.

آقای مرسی در ژوئن ۲۰۱۲ به عنوان نخستین رئیس جمهوری مصر انتخاب شد که پس از سرنگونی حسنی مبارک از طریق برگزاری یک انتخابات آزاد به این مقام رسیده است.

یک سال بعد، و در پی وقوع اعتراضات خیابانی، ارتش او را برکنار کرد و عبدالفتاح السیسی فرمانده وقت ارتش، به ریاست جمهوری رسید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG