لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۶

مصر به ارتش اجازه بازداشت شهروندان را داد


معترضان به تصمیم محمد مرسی در میدان تحریر قاهره گرد آمده اند
معترضان به تصمیم محمد مرسی در میدان تحریر قاهره گرد آمده اند

رییس جمهوری مصر اجازه بازداشت شهروندان غیر نظامی را برای ارتش صادر کرد. محمد مرسی می گوید این تصمیم در راستای تلاش برای حفظ امنیت پیش از برگزاری رفراندوم روز شنبه است.

محمد مرسی، اجازه بازداشت شهروندان غیرنظامی را برای ارتش مصر صادر کرد. رییس جمهوری مصر می گوید این تصمیم را در راستای کوشش برای حفظ امنیت پیش از برگزاری رفراندوم روز شنبه گرفته است.

سخنگوی جبهه ملی انقاذ شاخه مصر یکشنبه شب طی بیانیه ای گفت که پیش نویس قانون اساسی مصر انعکاس راستین مردم آن کشور نیست و برگزاری رفراندوم برای نظرسنجی در این خصوص به تنش جاری دامن خواهد زد.

اما برخی ناظران سیاسی معتقدند اخوان المسلمین توانایی زیادی برای ترغیب مردم به شرکت در رفراندوم دارد و از این رو پیش نویس قانون اساسی، اقبال زیادی برای تصویب دارد.

بسیاری از مصریان سکولار معتقدند تصویب پیش نویس قانون اساسی، آزادی های فردی مصریان را مخدوش خواهد کرد چرا که با تکیه بر قوانین اسلام نوشته شده و اشاره مشخصی هم به حقوق زنان در آن نشده است.

مرسی گفته است اگر پیش نویس قانون اساسی در رفراندوم روز شنبه رأی نیاورد، انتخاباتی برگزار خواهد شد که طی آن مجمعی دیگر برای تنظیم پیش نویس تازه ای از قانون اساسی انتخاب می شوند و به دنبال آن،‌ پیش نویسی که نوشته می شود، به رأی گذارده خواهد شد.

محمد البرادعی، از مخالفان با نفوذ مصر، دیروز یکشنبه در صفحه تویتر خود از اختلاف عقیده بر سر قانون اساسی مصر نوشت و گفت که محور این اختلاف، حقوق و ارزش های انسانی است و هدف مصریان باید تمرکز بر پیشرفت باشد، نه عقب گرد.

روز یکشنبه نیروهای ارتش مصر برای جلوگیری از ادامه گردهم آیی های اعتراضی گروه های مخالف لیبرال و اسلام گرا، جلوی کاخ ریاست جمهوری مانع های بتونی قرار دادند. طی درگیری های چند روز اخیر ۷ تن در قاهره کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG