لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۲

اعلام نتایج همه پرسی مصر به سه شنبه موکول شد


شمارش آرا در یک حوزه انتخاباتی در حومه قاهره

کمیسیون انتخابات مصر می گوید بعید به نظر می رسد که نتایج همه پرسی با محور پیش نویس قانون اساسی تازه مصر، تا پایان امروز دوشنبه روشن و اعلام شود.

در پی برگزاری همه پرسی در مصر با محور پیش نویس قانون اساسی تازه آن کشور، مصر در انتظار اعلام نتایج نهایی این همه پرسی است.

پیش نویس قانون اساسی تازه مصر با انتقادهای بسیار روبه رو شده و بسیاری از سیاستگران و ناظران عرصه سیاسی مصر آن را بی توجه به موازین حقوق فردی زنان و اقلیت های مذهبی خوانده و بیش از حد اسلام گرا توصیف کرده اند.

بدواً اعلام شده بود که امروز دوشنبه نتایج نهایی و قطعی این همه پرسی اعلام خواهد شد، اما این کار هنوز انجام نشده است. جبهه نجات ملی مصر که مخالف اخوان المسلمین و محمد مرسی است، از این پیش نویس انتقاد فراوان کرده است و از بازرسان و ناظران انتخاباتی خواسته تا نسبت به مشروعیت همه پرسی اطمینان حاصل کنند.

مخالفان اخوان المسلمین می گویند تنها یک سوم واجدان شرایط رأی دادن در همه پرسی شرکت کرده اند. اخوان المسلمین اما، می گوید نتایج غیررسمی همه پرسی، حاکی از آن است که مردم به پیش نویس قانون اساسی آری گفته اند و نتایج دور دوم همه پرسی نشان می دهد که در دور دوم، ۷۱ درصد رأی دهندگان رأی آری به صندوق ها انداخته اند، که ۷ درصد بیشتر از دور اول بوده است.

محمد مرسی رییس جمهوری مصر می گوید تصویب پیش نویس قانون اساسی تازه مصر، برای گذار آن کشور به دموکراسی ضروری است. اگر این پیش نویس تصویب شود، حدود دو ماه دیگر انتخابات پارلمانی مصر برگزار خواهد شد و عرصه را برای کارزار دوباره اخوان المسلمین و مخالفان آن(بیش از همه جبهه نجات ملی مصر) مهیا خواهد کرد.

اپوزیسیون مصر را ائتلافی از لیبرال ها، مسلمانان و مسیحیان میانه رو تشکیل می دهند. ناظران انتخاباتی می گویند شیوه برگزاری همه پرسی و مشروعیت آن در حال بررسی است. یکی از قاضیان مصری که کار نظارت بر نتایج همه پرسی را به عهده دارد، می گوید به نظر بعید می رسد که نتایج نهایی همه پرسی تا پایان امروز دوشنبه اعلام شود.

یکی از روزنامه های مصری که منتقد پیش نویس قانون اساسی تازه مصر است، امروز دوشنبه تیتر اصلی خود را به همه پرسی اختصاص داد:«همه پرسی اقلیت». شمار شرکت کنندگان در این همه پرسی که کمتر از حد انتظار هواداران اخوان المسلمین بوده، از سبب های دیگر زیر سؤال رفتن مشروعیت این پیش نویس است.

منتقدان محمد مرسی به خبرگزاری رویترز گفته اند به کوشش آرام و صلح آمیز برای تصویب نشدن پیش نویس قانون اساسی مصر ادامه خواهند داد. اگر کمیسیون انتخابات مصر تصویب پیش نویس این قانون اساسی را تأیید کند، صحنه سیاسی مصر باید برای برگزاری انتخاباتی که نمایندگان مجلس عوام مصر را تعیین خواهد کرد، آماده شود.

سعد الکتانی، رهبر شاخه عدالت و آزادی حزب اخوان المسلمین، به خبرگزاری رویترز گفته است که در صورت تصویب پیش نویس قانون اساسی، اعضای احزاب و گروه های گوناگون سیاسی مصر خواهند کوشید تا با همکاری همه جانبه، برگی نو را در دفتر تاریخ مصر بگشایند.

جبهه نجات ملی مصر اما، می گوید این پیش نویس اختلاف میان لیبرال ها و اسلام گرایان را عمیق تر می کند. منتقدان این پیش نویس معتقدند که لیبرال ها و اسلام گرایان در مخالفت با حسنی مبارک رییس جمهوری پیشین مصر و برکناری وی که حدود ۲۲ ماه پیش انجام شد، هم عقیده بوده اند، اما روند کنونی عرصه سیاسی مصر، میان آنها فاصله انداخته است.
XS
SM
MD
LG