لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

معترضان مصری خواستار پایان حکمرانی نظامی هستند


معترضان در اسکندریه در ابراز همبستگی با هموطنان خود در قاهره خواستار پایان حکمرانی نظامی شدند. ۲۵ نوامبر ۲۰۱۱
معترضان در اسکندریه در ابراز همبستگی با هموطنان خود در قاهره خواستار پایان حکمرانی نظامی شدند. ۲۵ نوامبر ۲۰۱۱

در مصر، هزاران معترض با جمع شدن در میدان تحریر قاهره پایتخت آن کشور خواستار پایان حکمرانی نظامی شده اند، هرچند که این حکمرانان نخست وزیری جدید برگزیده اند.

شمار معترضان در طول هفته گذشته با وجود امتیازهایی که کادر رهبری ارائه داده است، سیر صعودی داشته است. در همین حال دست کم ۴۱ نفر در زدوخوردهای مرتبط با اعتراض ها در نقاط مختلف کشور کشته شده اند.

اعتراض ها در آستانه برگزاری انتخاباتی پارلمانی بر پا شده است که قرار است روز دوشنبه شروع شود. این نخستین رای گیری پس از مجبور شدن حسنی مبارک به کناره گیری از قدرت در واکنش به قیام مردمی ماه فوریه خواهد بود. مقام های مصری روز جمعه اعلام کردند رای گیری، به جای یک روز، در دور وز انجام خواهد گرفت. خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های وزارت کشور می گوید این تغییر با توجه به نگرانی های ناشی از شلوغی و مسایل امنیتی صورت می گیرد.

روز جمعه، اندکی پیشتر، کمال الجنزوری نخست وزیر جدید گفته بود وی قادر نیست کابینه جدید را پیش از رای گیری روز دوشنبه تشکیل دهد. وی همچنین گفت حکمرانان نظامی به او اختییاراتی بیشتر از عصام شرف نخست وزیر پیشین تفویض کرده اند.

کابینه غیر نظامی شرف اوایل هفته در چارچوب امتیازهای دولت به معترضان استعفا کرده بود. دولت مصر همچنین اعلام کرده است که انتخابات ریاست جمهوری قبل از ژوئن ۲۰۱۲ برگزار خواهد شد.

به نظر می رسد این اقدام ها تاثیر چندانی بر فضای اعتراض ها نداشته است. برخی از معترضان که روز جمعه را آخرین فرصت شورای عالی نظامی برای انجام دادن کاری درست و خروج از صحنه توصیف کرده اند، خواستار یک راه پیمایی یک میلیون نفری شده اند.

خبرگزاری فرانسه می گوید امام جمعه قاهره در نماز روز جمعه در میدان تحریر از معترضان خواسته است میدان را تا وقتی که به خواست هایشان عمل نشده باشد ترک نکنند.

آمريکا و اتحادیه اروپا، هر دو، ضمن تقبیح خشونت ها خواستار انتقال فوری حکومت به یک دولت غیر نظامی شده اند.

کاخ سفید نیز روز جمعه اعلام کرد حکمرانان نظامی باید در انتقال قدرت به یک دولت غیر نظامی تسریع کنند.

XS
SM
MD
LG