لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

تغييرات محمد مرسی در فرماندهی ارتش مصر


مرسی و عبدالفتاح السيسی وزير دفاع جديد مصر
مرسی و عبدالفتاح السيسی وزير دفاع جديد مصر
محمد مرسی رييس جمهوری مصر روز يکشنبه دستور بازنشستگی وزير دفاع و رييس ستاد نيروی های مسلح آن کشور را صادر کرد. اين اقدام رييس جمهوری مصر در پی افزايش تنش بر سر نقش ارتش در درگيری های صحرای سينا صورت گرفت که به کشته شدن ۱۷ سرباز مصری منجر شد.

صدور حکم بازنشستگی فوری محمد حسين طنطاوی وزير دفاع و سامی عنان رييس ستاد نيروی های مسلح آن کشور توسط محمد مرسی رييس جمهوری، قدمی متهورانه در جهت تمرکز قدرت سياسی در مصر به حساب می آيد. او پس از کشته شدن ۱۷ سرباز در پست مرزی با اسراييل در سينا، رييس اطلاعات مصر را اخراج کرد و دو بار به همراه فرماندهان ارتش از سينا ديدار کرد.

مرسی گفت: من شخصاً تحقيقات در ارتباط با اتفاقات سينا را هدايت می کنم. هدف از اين تحقيقات هرگز ربطی به غيرنظاميان و شهروندان صادقی که خواهان صلح در سينا هستند ندارد. هدف از آن شناسايی آنهاييست که با برنامه ريزی و توطئه، حمله و کشتار کردند.

آقای مرسی پس از چند ملاقات با فرماندهان ارتش، خود را فرمانده کل نيروهای نظامی مصر خواند. اما با انتصاب مارشال طنطاوی و ژنرال عنان به سمت مشاوران رييس جمهوری و اهدای بالاترين مدال افتخار مصر به آن ها، به نظر می رسد، شايد، اين تحولات بر اساس توافق های قبلی صورت گرفته باشد.

عبدالفتاح السيسی به جای ژنرال طنطاوی به مقام وزير دفاع منصوب شده است. رييس

جمهوری مصر گفت: تصميم های امروز ربطی به اشخاص ندارد و برای شرمساری نهادهای کشور ما نبوده اند.

آقای مرسی چند ساعت پس از اعلان تصميم خود از مردم مصر خواست برای رويارويی با چالش های پيش رو از او حمايت کنند. هزاران تن از هواداران آقای مرسی در حمايت از وی در ميدان تحرير تجمع کردند.
XS
SM
MD
LG