لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۳

مذاکرات اسرایيل با مصر برای بازگرداندن سفير به قاهره


سربازان مصری در برابر محل سفارت اسراییل در قاهره پس از حمله به آن. ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱
سربازان مصری در برابر محل سفارت اسراییل در قاهره پس از حمله به آن. ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱

اسرایيل می گويد با مصر در مورد بازگرداندن سفير به قاهره سرگرم گفتگوست. هجوم جمعه شب جمعيتی شورشی به ساختمان سفارت اسرایيل در قاهره موجب خارج ساختن پرسنل سفارتخانه و بازگردادن آنان به اسرایيل شد.

بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرایيل امروز، يکشنبه، به اعضای کابينه اش گفت قرار و مدارهای امنيتی لازم برای حفاظت از سفير اسرایيل و کارمندانش، در کانون مذاکرات اسرایيل و مصر است.

آقای نتانياهو گفت شورشی هایی که پرچم اسرایيل را بر فراز سفارتخانه را پاره کردند با صلح ميان اين دو کشور همسايه، که در سال ۱۹۷۹ پيمان صلح امضا کرده اند، مخالف هستند. آقای نتانياهو در عين حال از نيروهای معتدل و ميانه رو در مصر، که به گفته وی خواستار پيشبرد مناسبات مسالمت آميز با اسرایيل هستند، تحسين کرد.

مصری هایی که با چنين روابطی مخالف هستند جمعه شب با یورش به آپارتمانی در قاهره، که سفارت اسرایيل نيز در آنجا قرار دارد، ديوار حفاظتی جلوی آپارتمان را خراب کرده و به داخل ساختمان هجوم بردند. آنان اسناد موجود در سفارت خانه را از پنجره ها به خيابان ريختند و با پليس مصر که تلاش می کرد نظم و آرامش برقرار کند به زد و خورد پرداختند. خشونت تا سحرگاه شنبه ادامه داشت و به کشته شدن ۳ نفر و مجروح شدن بيش از هزار نفر منجر شد.

مقام های اسرایيلی روز يکشنبه گفتند شش گارد حفاظتی اسرایيلی که در جريان حمله شورشيان به سفارت گير افتاده بودند، با مخفی ساختن خود در پشت يک در، هنگامی که شورشيان در اطاق مجاور سرگرم غارت بودند، به تيراندازی هوایی متوسل شده بودند. آنان بعدا توسط کماندوهای مصری از ساختمان نجات داده شدند.

در جريان حمله به سفارت، هيچ اسرایيلی جراحتی جدی برنداشت. اسرایيل بعدا گاردها، سفير و ديگر کارمندان سفارت را با هواپيما به اسرایيل برد و قائم مقام سفير را برای حفظ تماس های ديپلماتيک در قاهره نگاه داشت.

دولت مصر روز شنبه برای مقابله با عواقب ناشی از حمله به سفارت اسرایيل جلسه ای فوق العاده تشکيل داد و نيروهای امنيتی را به حالت آماده باش درآورد. اسامه هيکل وزير اطلاعات مصر گفت مقام ها تمامی اقدام های لازم برای استقرار نظم را انجام خواهند داد. وی گفت حمله به سفارت حمله به وجهه مصر بوده است و افزود واضح است که رفتار برخی ها تهديدی عليه تمامی مصر است.

XS
SM
MD
LG