لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

مبارک و نتانیاهو درباره روند صلح خاورمیانه بحث کردند


حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، روز سه شنبه درباره راه های احیای روند صلح اسراییل و فلسطینیان بحث کردند.

دفتر نتانیاهو در پی این دیدار، که در دفتر حسنی مبارک در قاهره انجام گرفت، در بیانیه ای مذاکرات را «عمیق» و «دوستانه» توصیف کرد. همچنین گفت آنها درباره کوشش هایی که برای آزادی یک سرباز زندانی اسراییلی در غزه در جریان است بحث کردند.

مصر درباره معاوضه زندانیان بین اسراییل و حماس میانجیگری کرده است.

حماس می خواهد اسراییل حدود یک هزار فلسطینی را که در بازداشت دارد، در برابر رهایی گیلاد شالیت آزاد کند. او بیش از سه سال است که در غزه در بازداشت ستیزه گران به سر می برد.

نتانیاهو در حالی وارد قاهره شد که مصر از طرح های اسراییل برای ساختن نزدیک به ۷۰۰ واحد مسکونی در محله های یهودی نشین در اورشلیم شرقی انتقاد می کند.

وزیر امور خارجه مصر روز سه شنبه گفت خانه سازی در زمینی که فلسطینیان مدعی آن هستند، کوشش برای از سرگیری مذاکرات صلح را ضعیف می کند. همچنین آمادگی اسراییل برای رسیدن به توافق نهایی صلح را زیر سئوال می برد.

خبرگزاری دولتی مصر می گوید مبارک و نتانیاهو همچنین درباره درخواست های فعالان بین المللی حقوق بشر از اسراییل و مصر برای لغو محاصره نوار غزه کردند. دو کشور این محاصره را در سال ۲۰۰۷، پس از آنکه ستیزه گران حماس قدرت را در غزه به دست گرفتند، برقرار ساختند.

XS
SM
MD
LG