لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

مصر ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو
مصر روز پنجشنبه انتقاد ایران از ارتش این کشور در برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری در هفته پیش را «دخالت غیر قابل قبول» ایران در امور داخلی خود خواند.

با این کار، روابط دو کشور قدرتمند خاورمیانه بار دیگر به سردی گراییده است. بعد از روی کار آمدن مرسی و اخوان المسلمین در مصر، بعد از سی و چند سال بار دیگر روابط محدودی میان دو کشور آغاز شده است.

ایران روز دوشنبه برکناری مرسی توسط ارتش بعد از تظاهرات وسیع علیه وی را «موردی برای نگرانی» خواند و گفت «دستهای خارجی» در برکناری مرسی در کار بوده است.

مصر اتهامات ایران را رد کرد و آنها را ناشی از «عدم اطلاع دقیق از طبیعتِ توسعه دموکراتیک در مصر» خواند.
در بیانیه وزارت امور خارجه مصر آمده است اتهامات ایران «نمایش دخالتی غیر قابل قبول در امور داخلی مصر است.»
مصر در پاسخ به انتقادات حکومت اسلامگرای ترکیه در مورد برکناری مرسی نیز واکنش مشابهی نشان داده بود.

دولتهای غربی تا کنون درباره برکناری مرسی خیلی محتاط عمل کرده اند و مشخصاً از «کودتا» خواندن آن خودداری کرده اند، زیرا «کودتا» دانستن برکناری مرسی موجب اتخاذ برخی سیاست - از جمله قطع کمک مالی به ارتش مصر - خواهد شد.

روابط میان ایران و مصر در سال ۱۹۷۹ و بعد از آن که مصر به شاه مخلوع پناه داد قطع شد. سی سال بعد مرسی سعی در بهبود روابط میان دو کشور کرد و احمدی نژاد در فوریه گذشته از قاهره بازدید کرد.
ایران و مصر بر سر سوریه با هم اختلافات اساسی دارند. ایران شیعی طرفدار حکومت بشار اسد در سوریه است در حالی که مصر زیر فشار سنی ها، از شورشیان سوریه حمایت می کند.
XS
SM
MD
LG