لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

مصر مناسبات با ایران را ارزیابی می کند


نبیل فهمی
نبیل فهمی
وزیرجدید امور خارجه مصر می گوید قاهره مناسبات با ایران را بطور جدی ارزیابی خواهد کرد. او همچنین یادآور می شود مصر از انقلاب سوریه حمایت می کند و می خواهد سوری ها در چارچوب یک نظام دمکراتیک زندگی کنند.

مناسبات ایران و مصر پس از انقلاب اسلامی ایران و در دوره حسنی مبارک تیره شد. درپی قیامی که به برکناری او منجرشد، رهبران جمهوری اسلامی ایران خوشنودی خود را از این رویداد ابراز داشتند، و محمد مرسی پس از برگزیده شدن به ریاست جمهوری در صدد بهبود مناسبات با تهران برآمد.

در واکنش به برکناری مرسی، عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز ۱۳ تیر گفت تهران بر ضرورت تحقق مطالبات مشروع مردم مصر تاکید می گذارد و امیدوار است روند آینده تحولات در فضایی که منافع و مصالح آنها را تامین کند ادامه یابد.

نبیل فهمی وزیر امورخارجه مصر روز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت قاهره مناسیات با ایران را بطور جدی ارزیابی خواهد کرد.

در مورد سوریه، که ایران از قیام علیه بشار اسد حمایت می کند، فهمی گفت مصر از انقلاب سوریه و حق مردم آن برای زیستن در یک نظام دمکراتیک پشتیبانی می کند و برای رسیدن به این هدف کار خواهد کرد.

او تاکید کرد مصر قصد ندارد از جهاد در سوریه حمایت کند.

فهمی همچنین گفت مصر مناسبات با ترکیه را بررسی می کند. اسوشیتد می گوید برخی از مقامات اخوان المسلمین روابط تجارتی نزدیکی با ترکیه دارند و رجب طیب اردوغان نخست وزیر برکناری مرسی را محکوم کرده و غیر قابل قبول نامیده است.

دراین میان، به گزارش خبرگزاری فرانسه، کابینه موقت مصر که اسلامگرایان آنرا رد کرده اند، با واکنش های بین المللی مختلفی روبرو شده است. اتحادیه آفریقا عضویت مصر را بحال تعلیق درآورده است، در حالی که برخی کشورهای خلیج فارس که به مرسی بی اعتماد بودند میلیارد ها دلار کمک تعهد کرده اند.

وزیر امور خارجه مصر گفت قاهره نمایندگانی را به کشورهای آفریقایی خواهد فرستاد تا آنها را متقاعد سازند مرسی در یک انقلاب مردمی برکنار شد.
او تاکید کرد هدف این است که اطلاعات درستی درباره تحولات مصر به مردم جهان داده شود.

دراین حال، هزاران نفراز طرفداران محمد مرسی رییس جمهوری برکنار شده مصر روز شنبه به تحصن در مسجد ربیعه الدعویه قاهره ادامه دادند، پرچم های مصر را تکان می دادند و عکس های مرسی را در دست داشتند.

اعتراضات روز جمعه در برخی نقاط به خشونت کشیده شد، و سه تن در شهر منصوره در دلتای نیل کشته شدند.
XS
SM
MD
LG