لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۷

پایان ماجرای هواپیماربایی در خطوط هوایی مصر؛ هواپیماربا در قبرس بازداشت شد


هواپیماربایی که یک جت مسافری مصری حامل ۸۰ مسافر را ربوده بود توسط پلیس بازداشت شد.

سیف الدین مصطفی، هواپیماربای مصری این هواپیما را صبح روز سه‌شنبه دهم فروردین با تهدید به انفجار مجبور به فرود در قبرس کرد. هواپیما از نوع ایرباس ۳۲۰ قرار بود از اسکندریه به قاهره برود، ولی مجبور شد در فرودگاه لارناکا در قبرس بر زمین بنشیند.

گزارش‌های خبری حاکی است که هواپیماربا ابتدا مسافران را بجز خدمه و چهار مسافر خارجی آزاد کرد و ساعتی بعد همه مسافران به تدریج هواپیما را ترک کردند. آخرین گروگان یکی از خدمه بود که از پنجره کابین خلبان خارج شد. پلیس پس از این، هواپیماربا را بازداشت کرد.

در پی فرود هواپیما در فرودگاه لارکانا قبرس، وزیر هوانوردی مصر گفته بود که مقامات مصری وارد مذاکره با هواپیماربا کرده اند.

رئیس جمهوری قبرس نیز اعلام کرده بود که هواپیماربایی ربطی به فعالیت‌های تروریستی ندارد.

درباره انگیزه هواپیماربا خبرهای متفاوتی منتشر شده است. برخی از گزارش‌ها از رسانه‌های قبرس حاکی است که هواپیماربا انگیزه شخصی داشته و نامه‌ای برای همسر سابق خود که در قبرس زندگی می کند از هواپیما به بیرون پرتاب کرده است. خبر دیگری می‌گوید که او یک استاد دانشگاه است و خواستار آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی شده است. گفته شده که او خواستار پناهندگی در قبرس شده است. هیچیک از این انگیزه ها هنوز رسما تایید نشده است.

پلیس قبرس اعلام کرده است که جلیقه انفجاری است که سیف الدین مصطفی بوسیله آن خلبان را وادار به فرود کرده بود مواد منفجره پیدا نکرده است اما جستجوی هواپیما ادامه دارد.

فیلمی که نشان می‌دهد برخی افراد از هواپیما خارج می‌شوند(فرار می‌کنند).

XS
SM
MD
LG