لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

مصر گذرگاه رفح در مرز غزه را بازگشایی می کند


فلسطینیان در انتظار عبور از گذرگاه رفح در مرز غزه، ۲۶ مه ۲۰۱۱
فلسطینیان در انتظار عبور از گذرگاه رفح در مرز غزه، ۲۶ مه ۲۰۱۱

دولت مصر اعلام کرده است که مرز خود با نوار غزه را که تحت کنترل حماس قرار دارد، روز شنبه به طور دائم باز خواهد کرد و از انزوای يک ميليون و چهارصد هزار فلسطينی ساکن اين منطقه می کاهد.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی مصر - منا - گذرگاه رفح که تنها نقطه ورود رسمی در خارج از خاک اسرائيل به غزه محسوب می شود، گشوده خواهد شد.

از روز شنبه، همه روزه به استثنای روزهای تعطيل و جمعه، فلسطینيان با داشتن گذرنامه، مجاز خواهند بود به خاک مصر وارد شوند. زن ها بدون محدوديت قادر به ترک غزه خواهند بود. در حالی که مردان بين سنين ۱۸ تا ۴۰ سال بايد برای ورود به مصر در مرز رفح ويزای مصر را کسب کنند.

خبرگزاری منا اعلام کرد که اين امر بخشی از تلاش های مصر جهت «پايان دادن به اختلافات و نهايی ساختن آشتی ملی ميان جنبشهای فلسطينی است». ماه گذشته مصر ميانجيگری برای رسيدن به آشتی ملی بين جنبش فتح محمود عباس، رئيس حکومت خودگردان فلسطينی و رقيب آن حماس که چهار سال رقابت تلخ بين اين دوگروه را در پی داشت، سازماندهی کرد.

اسرائیل و مصر مرزهای خود با غزه را در سال ٢٠٠٧ ميلادی و پس از آنکه شبه نظامیان حماس حکومت در غزه را در دست گرفتند، بستند.

XS
SM
MD
LG