لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

وزیر خارجه مصر به اسرائیل سفر کرد


سامح شکری وزیر خارجه مصر
سامح شکری وزیر خارجه مصر

وزیر امور خارجه مصر روز یکشنبه برای دیدار و گفتگو با مقام های اسرائیلی راهی این کشور شد و با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار و گفتگو کرد.

سامح شکری در سفری کم سابقه به اسرائیل، کشورش را پشتیبان راسخ راه حل "دو کشور مستقل در کنار هم" در درگیری اسرائیل و فلسطینی ها دانست.

سفر سامح شکری به اورشلیم، نخستین دیدار وزیر امور خارجه مصر از اسرائیل از سال ۲۰۰۷ به حساب می آید.

این سفر در ادامه طرح عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر است که موافق صلح جامع و منصفانه بین مردم اسرائیل و فلسطینی هاست. شکری گفت: "دستیابی به چنین هدفی تاثیرات عمیق و مثبتی بر روی وضعیت کلی خاورمیانه خواهد گذاشت. مصر آماده هرگونه کمک برای دستیابی به صلح بوده و ما برای اعتماد جامعه بین الملل به مصر برای تعهدمان به صلح، ثبات و عدالت ارزش زیادی قائل هستیم."

پس از دهه ها جنگ و صلحی ناپایدار، اسرائیل و عبدالفتاح السیسی به عنوان هم پیمانانی محتاط شناخته می شوند. السیسی اخیرا خواستار ادامه تلاشها برای دستیابی به صلح بین اسرائیل و فلسطینیها شده بود.

مصر و اردن تنها کشورهای خاور میانه هستند که با اسرائیل به توافق صلح رسیده اند.

در این دیدار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم با قدردانی از تلاشهای السیسی برای برقراری صلح، از طرف فلسطینی خواست به گفتگوی مستقیم روی آورد.

نتانیاهو در دیدار روز یکشنبه با شکری گفت: "یک بار دیگر از طرف فلسطینی درخواست می کنم با پیروی از نمونه های موفق اردن و مصر، به میز مذاکره بازگردد. این تنها راهی است که به ما اجازه میدهد که با مشکلاتمان مواجه شده و به ایده دو کشوری واقعیت ببخشیم."

سامح شکری ماه گذشته با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کرده بود.

XS
SM
MD
LG