لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

مصر می گوید به کمک بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نیاز ندارد


سمیر رضوان وزیر دارایی مصر
سمیر رضوان وزیر دارایی مصر

مصر می گوید کسری بودجه سال آینده را کاهش داده است و برای کمک به پرداخت هزینه عملیات دولتی ناچار نخواهد بود کمک مالی بین المللی را جستجو کند.

اقتصاد مصر در جریان آشوب سیاسی که حسنی مبارک را سرنگون کرد، با خانه نشین شدن توریست های خارجی و اعتراض بسیاری از کارگران به کمی حقوق و شرایط کار که فعالیت های بازرگانی را مختل کرد، آسیب دید.

مقام های مصر برای کمک به پرداخت هزینه ها در سال مالی بالغ بر ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول درخواست کردند. اما سمیر رضوان وزیر دارایی روز شنبه گفت دولت در بودجه تجدید نظر کرده و کسری پیش بینی شده را به اندازه ای کاهش داده است که نیاز نخواهد داشت از اعتبارات بانک جهانی و آی ام اف برداشت کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از وی می گوید دولت بودجه را از ۸۶ میلیارد دلار به ۸۲ میلیارد دلار کاهش داده است. بودجه اولیه یک کسری بیش از ۲۸ میلیارد دلار را پیش بینی می کرد، از این رقم اینک ۶ میلیارد دلار کم شده است.

رضوان گفت در نتیجه مصر به حمایت بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نیاز ندارد، اما کمک از دیگر کشورهای عرب را قبول می کند. وی گفت قطر ۵۰۰ میلیون دلار به عنوان هدیه به مصر داده است.

XS
SM
MD
LG