لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در مصر آغاز شددر مصر، دور دوم رای گیری برای انتخاب رییس جمهوری، که احمد شفیق نخست وزیر سابق و محمد مرسی کاندیدای اخوان المسلین را در برابر هم قرار می دهد، آغاز شده است.

رای گیری دو روزه در میان آشوب سیاسی در پی حکم دادگاه قانون اساسی صورت می گیرد. دادگاه قانونی را که پارلمان تصویب کرده بود و مقامات ارشد وابسته به دولت مبارک – مانند احمد شفیق – را از شرکت در انتخابات ممنوع می ساخت، لغو کرد. قضات – که در دوره مبارک منصوب شدند – همچنین با استناد به مشکلات قانونی در دور قبلی انتخابات خواستار انحلال پارلمان شدند.

برخی از اسلامگرایان ارشد شورای نظامی حاکم را متهم کرده اند که با استفاده از رای دادگاه به یک کودتای غیر رسمی دست زده است.

احمد شفیق روز پنجشنبه حکم دادگاه را " تاریخی" نامید و از تمام مصریان خواست در رای گیری شرکت کنند. اما اخوان المسلمین می گوید حکم دادگاه نشان داد کشور بسوی" روزهای بسیار دشواری که ممکن است خطرناکتر از روزهای حکومت مبارک باشد پیش می رود."
معترضینی که از رای دادگاه به خشم آمده بودند روز جمعه در قاهره و اسنکندریه به خیابان ها ریختند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفت واشنگتن وضع سیاسی در مصر را زیر نطر دارد و انتظار دارد شاهد " انتقال کامل قدرت به دولت غیر نظامی برگزیده " باشد.

بان کی – مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواهان برگزاری انتخابات " صلحجویانه و فراگیر" در مصر شد.
XS
SM
MD
LG