لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۸

کاهش نظارت بين المللی در انتخابات رياست جمهوری مصر


مردم مصر دو روز ديگر برای انتخاب اولين رييس جمهوری، پس از حسنی مبارک، به پای صندوق های رای می روند. اما هنوز مناقشه بر سر نقش سازمان های غيردولتی ناظر بر اين انتخابات ادامه دارد.
انتخابات تاريخی رياست جمهوری مصر روزهای سوم و چهارم خرداد برگزار خواهد شد. کميسيون انتخاباتی می گويد نمايندگان اتحاديه عرب، اتحاديه آفريقا و اتحاديه اروپا برای نظارت بر اين انتخابات حضور خواهند داشت، اما تعداد بسياری کمی از ناظران آمريکايی در اين انتخابات ديده خواهند شد.
محاکمه اعضای سه سازمان غيردولتی آمريکايی به اتهام عدم ثبت قانونی شرکت های خود و همچنين استفاده نامناسب از امکانات مالی درمصر ادامه دارد.
ميشل دون، مدير مرکز رفيق حريری برای مطالعات خاورميانه در شورای آتلانتيک، مستقر در آمريکا، مناقشه بر سر نقش سازمان های غيردولتی آمريکايی را علت حضور کمتر ناظران آمريکايی می داند و می گويد: به علت رسوايی بر سر سازمان های غيردولتی و به نوعی حمله به منابع مالی خارجی، تعداد کمتری ناظران آمريکايی در مقايسه با تعدادی که در انتخابات پارلمانی حضور داشتند، در انتخابات رياست جمهوری ديده خواهند شد. نظارت آمريکايی ها در واقع وجود خواهد داشت، اما در سطح بسيار کم.
با اين وجود، به نظر ميشل دون تعداد ناظران بين المللی نيز با تعداد وسيع آرا در اين انتخابات همخوانی نخواهد داشت. او می گويد ۵۲ ميليون نفر واجد شرايط اخذ رای هستند و احتمالاً ۳۰ ميليون نفر رای خواهند داد.
ميشل دون نسبت به اختلافات احتمالی در نتايج آرا نگران است و می گويد هيچ فرايند مشخصی برای درخواست رسيدگی به نتايج آرا وجود ندارد.
بااين حال، از نظر دبير کميسيون انتخاباتی، هيچ کس از تقلب در اين انتخابات سود نمی برد. کميسيون عالی انتخابات رياست جمهوری به گفته وی متشکل از قضاتی است که نه داوطلبانه بلکه برای عضويت در اين کميسيون دعوت شده اند و اين دعوت را با افتخار پذيرفته اند.
در همين حال سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد، دولت آمريکا نسبت به نتايج اين انتخابات اميدوار است و از کميسيون انتخابات مصر می خواهد از آزاد و عادلانه بودن اين انتخابات اطمينان حاصل کند و در صورت بروز هرگونه نگرانی، با شفافيت رفتار کند.
XS
SM
MD
LG