لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

تاکید دوباره ناظران بر تقلب گسترده در انتخابات مصر


پلیس روز گذشته به سوی معترضین به نتایج انتخابات گاز اشک آور پرتاب کرد
پلیس روز گذشته به سوی معترضین به نتایج انتخابات گاز اشک آور پرتاب کرد

ناظران انتخاباتی در مصر می گویند تقلب گسترده به انتخابات پارلمانی این کشور آسیب زده است و پیش بینی می شود که حزب حاکم مصر متعلق به حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیروز انتخابات اعلام شود.

ائتلاف مستقل برای نظارت بر انتخابات روز دوشنبه اعلام کرد که تقلب هایی از جمله آرای جعلی، پرسش هایی جدی را در زمینه مشروعیت پارلمان جدید مصر ایجاد می کند.

دولت مصر متعهد شده است که دراین باره تحقیق کند. با اینحال به گزارش اسوشیتدپرس احمد نظیف نخست وزیر مصر، روند انتخابات اخیر این کشور را «بهترین در تاریخ انتخابات مصر» توصیف کرده است.

دومین دور انتخابات پارلمانی مصر روز یکشنبه، ۵ دسامبر برگزار شد. «اخوان المسلمین» و حزب لیبرال «وفد»، دو حزب عمده مخالف دولت، در اعتراض به آنچه که تقلب گسترده در دور نخست انتخابات خواندند، دور دوم رای گیری ها را تحریم کردند.

حزب حاکم «دموکراتیک ملی» در دور اول انتخابات پارلمانی، موفق به کسب ۲۰۹ کرسی شد و سرنوشت ۲۸۳ کرسی باقیمانده را به دور دوم انتخابات واگذار شد.

بسیاری از گروه های مدافع حقوق بشر و ناظران بین المللی می گویند کمپین انتخاباتی از ابتدا و به دنبال زندانی شدن بسیاری از اعضای اخوان المسلمین توسط نیروهای دولتی، مخدوش شده بود.

هرچند اخوان المسلمین در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۵، یک پنجم کرسی ها را به دست آورده بود، اما در دور اول انتخابات اخیر، حتی یک کرسی هم کسب نکرد.

فعالیت اخوان المسلمین در مصر ممنوع است اما کاندیداهای آن به صورت مستقل در انتخابات شرکت می کنند.

XS
SM
MD
LG