لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

عبدالفتاح السیسی می‌گوید موافق محدودیت دو دوره‌ای ریاست جمهوری مصر است


عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در گفتگوی تلویزیونی گفته است از اصلاح قانون اساسی و تمدید دوره ریاست جمهوری به بیش از دو دور حمایت نخواهد کرد.در قانون اساسی کنونی مصر دوره ریاست جمهوری ۴ سال است و هر رئیس جمهوری تنها برای دو دوره می تواند تصدی این مقام را برعهده بگیرد.

در ماه های اخیر قانونگزاران و روز نامه نگاران وفادار خواهان اصلاح قانون اساسی مصر و برداشتن محدودیت دو دوره ا ی ریاست جمهوری شده اند.استدلال این گروه ها این است که ۴ سال دیگر برای به انجام رساندن برنامه های بلندپروازانه ای که السیسی اعلام کرده است کفایت نمی کند. اما رئیس جمهوری به شبکه CNBCگفت طرفدار حفظ قانون اساسی است و نمی خواهد آن را تغییر بدهد.با این همه السیسی راهی برای تمدید دوره باز گذاشته و مدام از "خواست مردم" سخن می گوید. با صراحت می گوید دربرابرخواست مردم مصر مقاومت نخواهد کرد.

السیسی در سال ۲۰۱۴ و پس از آنکه با قدرت نظامی ، محمد مرسی رئیس جمهوری از حزب اخوان المسلمین را برکنار کرد به ریاست جمهوری مصر انتخاب شد.به گزارش آسوشیتدپرس او سال آینده برای یک دوره دیگر خود را نامزد کرد هرچند هنوز رسما دراین باره نظر خود را اعلام نکرده است.

مخالفان، السیسی را به پوپولیسم متهم می کنند و رسانه ها ی دولتی مدام از او چهره یک محافظ ملت را ترسیم می کنند و اینکه اکنون کشور در دستها ی امنی قرار گرفته است.به گفته مخالفان السیسی با آنکه پایبندی خود به قانون اساسی مصر را مدام تکرار می کند اما به اصولی که آزادی ، حقوق بشر و جامعه مدنی را مورد تاکید قرار داده اند چندان توجهی ندارد.

سخنان السیسی روز دو شنبه درست چند ساعتی پس از آن از شبکه تلویزیون یپخش شد که خالد علی یک حقوق دان مصری اعلام کرد در انتخابات سال آینده خود را نامزد خواهد کردکه او البته حریف خطرناکی برای السیسی نخواهد بود اما در هر حال محکی است که می توان میزان مقبولیت السیسی را در جامعه کنونی مصر با آن سنجید

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG