لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

ادامه تظاهرات مصر به رغم هشدارهای دولت


طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر به تظاهرات و درخواست بازگشت او به قدرت - به رغم هشدارهای دولت به متفرق کردن آنها - ادامه می دهند. در همین حال دولت موقت مصر حصر محمد مرسی را تمدید کرده است.

قوه قضائیه مصر روز دوشنبه اعلام کرد مدت حصر آقای مرسی را ۱۵ روز افزوده است تا درباره نقش او در کمک به گروه فلسطینی حماس در کمک به فرار اسلامگرایان از زندان مصر در جریان قیام علیه مبارک در سال ۲۰۱۱ تحقیق به عمل آورد.
محمد مرسی از سوم ژوئیه سال جاری در بازداشت خانگی به سر می برد.

اکنون چند هفته است که طرفداران مرسی در دو تجمع در قاهره اجتماع می کنند . سخنانی علیه برکناری مرسی توسط ارتش ایراد می کنند. یکی از سخنگویان تظاهر کنندگان در قاهره به صدای امریکا گفت آنها از تهدیددولت در متفرق کردن اجتماع آنها نمی ترسند.

میانجیگران غربی و عرب و بعضی از اعضای ارشد دولت مصر، نگران خونریزی اند و تلاش دارند ارتش را قانع سازند که از زور برای متفرق کردن تظاهر کنندگان استفاده نکند.
نشانه هایی وجود دارد که مقامات دولت مصر ممکن است سعی درمتفرق ساختن اجتماعات نمایند، ولی بامداد دوشنبه هیچ نشانی از عملیات نیروهای امنیتی در حوالی این دوتجمع پدیدار نشد.

رهبران دولت موقت مصر چندین بار هشدار داده اند که اعتصاب نشسته را بعد از تعطیلات عید فطر متفرق خواهند کرد. تظاهرکنندگان می گویند تا بازگشت مرسی به قدرت متفرق نخواهند شد.

بعضی از تظاهرکنندگان خود را آماده مقاومت می کنند و علاوه بر خرید صدها ماسک، دستکش، و عینکهای مخصوص برای مقابله با گاز اشک آور، سنگرهایی از سیمان و چوب برای مقابله با زره پوشهای مورد استفاده ارتش برای متفرق ساختن مردم ایجاد کرده اند.
XS
SM
MD
LG