لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۶

حضور همزمان دو رئیس جمهوری پیشین مصر در دادگاه قاهره


دو رئیس جمهوری پیشین مصر روز چهارشنبه در جلسه دادگاهی در قاهره حاضر شدند. «حسنی مبارک» ۹۰ ساله، در جریان جلسه محاکمه دوباره محمد مرسی حاضر شد و در آن شهادت داد.

«محمد مرسی» متهم شده است که در سال ۲۰۱۱ و در جریان اعتراضات خیابانی که منجر به سقوط حسنی مبارک پس از حدود سه دهه حکومت شد، از زندان فرار کرد.

حسنی مبارک با استفاده از عصا و همراه دو پسرش وارد دادگاه شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حسنی مبارک از نظر وضعیت جسمی و از لحاظ حافظه خوب به نظر می رسید، هر چند سرعت صحبت کردن او گاهی کند بود.

جلسه دادگاه با محافظت شدید نیروهای امنیتی همراه بود.

محمد مرسی، ۶۷ ساله، پس از انتخاباتی که در پی سرنگونی حسنی مبارک برگزار شد، به قدرت رسید. او که عضو گروه «اخوان المسلمین» بوده است، یک سال پس از انتخابات زندانی شد. میلیون ها نفر نسبت به حکومت او اعتراض و وی را به سوء استفاده از قدرت متهم کردند. محمد مرسی با چهار اتهام مختلف مواجه است.

در سال ۲۰۱۱ بیش از ۲۰ هزار زندانی مصری از زندان ها فرار کردند، که محمد مرسی و دیگر اعضای اخوان المسلمین نیز در میان آنها بودند. در ژوئن ۲۰۱۵ دادگاه کیفری قاهره محمد مرسی را به اعدام محکوم کرد، اما دادگاه دیگری در نوامبر ۲۰۱۶ به محاکمه دوباره او رای داد.

آقای مبارک روز چهارشنبه در دادگاه گفت، مقامات سابق در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۱ به او اطلاع داده بودند دست کم ۸۰۰ فرد مسلح، با کمک اخوان المسلمین و از طریق تونل‌هایی از غزه، وارد شبه جزیره سینا شده و برای آزاد کردن زندانیان حزب الله، حماس و اخوان المسلمین، به سمت زندان‌ها رفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG