لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

دادگاه مصر شکایت اخوان المسلمین از شوی طنز را رد کرد


باسم یوسف، طنزپردازی که پس از راه اندازی شوی «البرنامج» به جان استوارت مصر مشهور شده، بارها محمد مرسی را مورد انتقاد قرار داده است.

دادگاهی در قاهره روز شنبه ششم آوریل، پرونده شکایت اخوان المسلمین علیه یک برنامه کمدی تلویزیونی این کشور را رد کرد. وکیل اخوان المسلمین خواستار ممنوعیت این شوی پرطرفدار انتقادی‌طنز شده و میگوید این برنامه به رئیس جمهوری کشور توهین می کند.

باسم یوسف، که پس از راه اندازی شوی «البرنامج» به عنوان جان استوارت (طنزپرداز معروف آمریکایی و مجری شوی معروف دیلی شو) مصر مشهور شده، بارها محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای کشورش را مورد انتقاد قرار داده است. محمد مرسی، از سوی اخوان المسلمین حزب اسلامگرای مصر حمایت می شود.

عبدالمنعم مقصود، وکیل ارشد اخوان المسلمین به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که محمود حسن أبوالعينين ، شاکی پرونده، به شکل مستقل و بدون دخالت اخوان شکایتش را مطرح کرده است. غیر از این چند شکایت دیگر نیز از سوی وکلای اسلامگرا علیه باسم یوسف و دیگر افراد شناخته شده به خاطر طرح عقایدشان درباره مذهب یا سیاست صورت گرفته است.

گروه‌های مخالف و فعالان میگویند این قبیل شکایات علیه افراد شناخته شده بخشی از کمپین بزرگتر با هدف ارعاب منتقدان در مصر است که این روزها به شدت دچار دوپارگی شده است.

باسم یوسف هفته گذشته به اتهام توهین به اسلام و رئیس جمهوری مورد بازجویی قرار گرفت. این اقدام سروصدای زیادی به پا کرد و فعالان بسیاری در واشنگتن به آن اعتراض کردند.

دفتر ریاست جمهوری مصر می گوید در این روند دخالتی نداشته و گفته است «به اهمیت آزادی بیان» واقف است و آن را به رسمیت می شناسد.

أبو العينين، وکیل اخوان المسلمین خواستار تعلیق مجوز کانال خصوصی تلویزیون ماهواره‌ای که شوی «البرنامج» را پخش می کند شده است. او می گوید برنامه باسم یوسف «اخلاقیات را مختل و اصول مذهبی را نقض می کند.»

باسم یوسف علی رغم اتهاماتی که علیهش صورت گرفته، در برنامه روز جمعه‌اش به حمایت بین المللی که در این ماجرا دریافت کرد پرداخت و شوخی هایی را درباره دادستان کل و رئیس جمهوری مطرح ساخت.

او در این برنامه در پاسخ به یکی از اعضای اخوان المسلمین که گفته بود یوسف فقط بر اخوان و محمد مرسی تمرکز می کند گفت: «این‌ها دو چیز نیستند. یکی هستند.»

آقای باسم به این ترتیب تاکید رئیس جمهور مرسی بر این که تصمیم گیری‌هایش به شکل مستقل از اخوان المسلمین است را زیر سئوال برد.

XS
SM
MD
LG