لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۸

ادامه اعتراضات قاهره و اسکندریه بدون اعتنا به حکومت نظامی


در حالیکه تاریکی در مصر فرامیرسد تظاهرکنندگان بی اعتنا به حکومت نظامی همچنان در قاهره و بندر اسکندریه باقی می مانند و به گزارش آسوسیتد پرس چندین آتش سوزی در اطراف قاهره بچشم میخورد و تلاشها ی ارتش برای جلوگیری ازدرگیریها وکوشش برای گفتگو میان احزاب مخالف و دولت ادامه می یابد.

پنجشنبه سربازان مصری با ایجاد حایل میان مخالفان و طرفداران پرزیدنت حسنی مبارک در مرکز قاهره آنها را از یکدیگر جدا نگاه داشتند. این نخستین بار از آغاز ناآرامیها است که ارتش مصر مصمم برای توقف موج خشونتهایی است که دست کم شش کشته و هشتصد و سی و شش زخمی ببار آورده است. چندین تانک ارتشی نیز نزدیک میدان تحریر مستقر هستند.

یک هینُت ارشد ارتش نیزبه سرپرستی یک ژنرال ارتش مصر، با گروهی از افسران از میدان تحریر بازدید و با برگزار کنندگان معترضین گفتگو کردند.

آنها بلافاصله در میدان از سوی معترضین محاصره شدند که در حالیکه شعار میدادند «ارتش و مردم دست در دست» گفتند آنها میدان را ترک نمی کنند و ارتش باید از آنها حفاظت کند.

پس از پانزده دقیقه هیات ارتشی به موضع خود در نزدیکی موزه مصر در کنار میدان بازگشتند. ولی بنا به گزارشها تنش در مرکز مصر ادامه دارد.

پنجشنبه احمد شفیق نخست وزیر مصرقول رسیدگی به بروز خشونت میان طرفداران و مخالفان حسنی مبارک که شش کشته و عده زیادی زخمی بجای گذاشت را داد و گفت، «من قویا قول میدهم و تاکید میکنم این موضوع نادیده گرفته نمیشودو کسانی که طرح این برنامه را ریخته و انجام دادند شناحته شوند.»

تظاهر کنندگان دولت حسنی مبارک را متهم میکنند که با رها کردن ارازل و اوباش اجیر شده و مأموران لباس شخصی قصد سرکوب جنبش آنها را دارد و میگویند برنامه گسترده تظاهرات روز جمعه که آنرا «روز وداع» میخوانند، همچنان اجرا خواهد شد.

صدای مکرر شلیک رگبار گلوله و تک تیراندازیها در میدان تحریر واطراف آن که از چهارشنبه به میدان جنگ میان جمعیت مخالفان حسنی مبارک و طرفداران دولت بدل شده بود چهار بامداد پنج شنبه بار دیگر آغاز شد و بمدت دو ساعت ادامه یافت.

در این میان در حالیکه اعلام شد عمر سلیمان معاون رییس جمهوری گفتگو با احزاب سیاسی و نیروهای ملی را آغاز کرده است، احزاب سیاسی مخالف در واکنش به سخنرانی حسنی مبارک آنرا کافی ندانسته و با آن مخالفت کرده اند.

وزیر خارجه مصر نیز در مقابل ابراز نظر رییس جمهوری آمریکا مبنی بر انتقال بی درنگ قدرت در مصر را در حکم ملتهب کردن اوضاع داخلی دانست.

XS
SM
MD
LG