لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۲

برگزاری مراسم یادبود کشته شدگان بمب گذاری در کلیسای قبطی مصر


برگزاری مراسم یادبود کشته شدگان بمب گذاری در کلیسای قبطی مصر
برگزاری مراسم یادبود کشته شدگان بمب گذاری در کلیسای قبطی مصر

مراسم سوگواری و بزرگداشت کشته شدگان بمب گذاری کلیسای مسیحیان قبطی اسکندریه مصر، روز یکشنبه در محل کلیسا برگزار شد.

حمله انتحاری که پس از مراسم عشای ربانی شب سال نو میلادی و هنگام خروج مردم از کلیسا رخ داده بود، منجر به کشته شدن دست کم ۲۱ نفر و مجروح شدن چندین تن دیگر شد.

لکه های خون ناشی از حمله شنبه شب در کلیسای مسیحیان قبطی اسکندریه در شمال مصر در هنگام برگزاری مراسم دعای روز یکشنبه، مشهود بود. مقامات مصری گروه های امنیتی را برای محافظت از کلیسا هنگام برگزاری مراسم مذهبی به آنجا اعزام کردند.

پاپ بندیکت شانزدهم روز یکشنبه بار دیگر بمب گذاری در کلیسای مسیحیان قبطی مصر را محکوم کرد و آن را حمله ای علیه «خدا و تمامی انسانیت» توصیف کرد.

وزارت کشور مصر می گوید هشت نفر از مجروحان، مسلمانانی هستند که به مسجد مجاور کلیسا می رفتند.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر بمب گذاری در این کلیسا را محکوم کرده است.

وی این بمب گذاری را یک عمل تروریستی دانست که به منظور بی ثبات کردن مصر طراحی و اجرا شده است و از مردم خواست تا از درگیری با یکدیگر بپرهیزند. او گفت برادر کشی و رویارویی مسلمانان و مسیحیان هدف و خواست اصلی دشمنان خارجی مصر و تروریست هاست. حسنی مبارک انگشت اتهام خود را به سوی «عوامل خارجی» نشانه گرفت و وعده داد که با مهاجمان به امنیت مصر برخورد خواهد کرد. این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه گفت مقامات امنیتی مصر از تمرکز تحقیقات بر یک گروه اسلامگرای افراطی داخلی خبر داده اند.

مقامات همچنین گفته اند فهرست اسامی مسافران هوایی را که از عراق به مصر آمده اند نیز بررسی می کنند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

گروه های مرتبط با القاعده در عراق مسئولیت بمب گذاری های اخیر علیه مسیحیان در عراق را برعهده گرفته اند. آنان همچنین مسیحیان مصری را تهدید کرده اند. این گروه مرتبط با القاعده، خشونت های خود را در واکنش به بازداشت دو زن مصری توصیف کرده اند که می گویند علی رغم میلشان در بازداشت مسحیان هستند و برای گرویدن به اسلام تحت فشار قرار دارند.

حدود ۱۰ درصد از جمعیت ۸۰ میلیون نفری مصر را مسیحیان تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG