لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۴

اعتراضات مسيحيان مصر به تبعيضات قانونی


دیرگاه دوشنبه بار دیگر صدها تن معترض مسیحی در قاهره دست به اعتراض زده و با پلیس ضد شورش مصر درگیر شدند.

این ناآرامیها در حالی روی داد که رهبران کلیسای مسیحیان قبطی مردم را دعوت به آرامش کرده و از دولت مصر خواستار تصحیح قوانین محدود کننده آزادی مذاهب و رسیدگی به شکایات تبعیض وترورعلیه مسیحیان شدند.

در سومین روز ازاعتراضهای مسیحیان قبطی بومی در قاهره که در پی حمله تروریستی هنگام مراسم سال نوی مسیحیان در شهر اسکندریه روی داد و بیست و یک کشته بجای گذارد ، دوشنبه شب بار دیگر صدها تن که عمدتا مسیحی بودند درشمال قاهره دست به اعتراض زدند و ناامیدی خود را نسبت به سیاستهای دولت و اعتراض خود به حمله به کلیسای قبطیان مصر ابراز کردند.
در منطقه شمالی شوبرا در حالی پلیس صدها تظاهر کننده را در محله نزدیک کلیسای اصلی در محاصره ای تنگ گرفته بودند ، به گزارش اسوشیتد پرس پلیس با باتون به معترضین حمله و عده ای را نیز مجروح کرد.

سرانجام با میانجیگری یک کشیش کلیسا پلیس اجازه داد معترضین پراکنده شوند. در این میان جوانان دیگری در خیابانهای اطراف به پرتاپ سنگ به خودروهای مسلح پلیس پرداختند.

جامعه مسیحیان قبطی بومی مصر که ده درصد جمعیت هشتاد میلیونی آن کشور است به تلخی از تبعیض علیه مسیحیان شکایت دارند و احساس میکنند دولت مصر با تعصبات رو به افزایش اسلامی های افراطی در جامعه مبارزه نمی کند.

پاپ شٍنُودا، رهبر معنوی مسیحیان قبطی خاورمیانه، دوشنبه درپیامی ازتلویزیون دولتی مصر گفت حسنی مبارک رییس جمهوری مصر باید قوانین غیرعادلانه در مصر، به ویژه آنهایی را که آزادی مذهبی را محدود میسازند، تصحیح کند.

مقامات مسیحیان قبطی همچنین با دعوت پیروان به آرامش هشدار دادند که افراط گرایان سیاسی ممکن است از اعتراض آنها به عنوان بهانه ای برای اجرای برنامه های ضد دولتی خود استفده کنند.

پرزیدنت اوباما نیز بمبگذاری کلیسای اسکندریه را محکوم و آنرا اقدامی وحشیانه و شنیع توصیف کرد. حسنی مبارک رییس جمهوری مصر نیز در پیامی تلویزیونی گفت تروریستها نخواهند توانست با ایجاد شکاف میان مسلمانان و مسیحیان موجب بی ثباتی مصر شوند.

آخرین گزارشها حاکیست که بدنبال دریافت تهدید علیه کلیسای قبطیان فرانسه، تدابیر امنیتی در اطراف کلیساهای مسیحیان درفرانسه برقرار شده است.

XS
SM
MD
LG