لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

وزیران جدید خارجه و کشور در کابینه مصر


عصام شرف، نخست وزیر جدید مصر در میدان تحریر برای تظاهرکنندگان صحبت می کند
عصام شرف، نخست وزیر جدید مصر در میدان تحریر برای تظاهرکنندگان صحبت می کند

در پاسخ به مطالبات اصلاحگرایان مصر مبنی بر تصفیه کابینه کشور از وزیران انتصابی حسنی مبارک، مصر نام های جدیدی را برای وزارت امور خارجه و وزارت کشور اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، نبیل العربی، قاضی سابق دادگاه بین المللی عدالت در لاهه، مسئولیت وزارت خارجه این کشور را برعهده گرفته است. او جایگزین احمد ابوالغیط می شود که از سال ۲۰۰۴ وزیر خارجه مصر بود و به دنبال سقوط حسنی مبارک در سمت خود باقی مانده بود.

وزیر کشور جدید مصر منصور العیسوی است. او مسئولیت وزارتخانه ای را برعهده می گیرد که پلیس امنیتی مصر را اداره می کند. پلیس امنیت به دلیل داشتن عملکرد و رفتار بی رحمانه از سوی بسیاری از مردم مصر مورد انتقاد است. آقای العیسوی در بیانیه خود برای پذیرفتن این پست، گفت تمامی اقدامات لازم را انجام می دهد تا اعتماد میان شهروندان و پلیس را بازسازی کند.

اقدام اخیر در انتصاب دو چهره جدید در کابینه مصر، گامی دیگر از سوی شورای نظامی است که در حال حاضر این کشور را اداره می کند و هدف از آن پاسخگویی به مطالبات مردم در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی است. پنجشنبه گذشته، این شورا عصام شرف، وزیر سابق حمل و نقل مصر را به عنوان نخست وزیر کشور معرفی کرد. آقای شرف جایگزین احمد شفیق شد. آقای شفیق در آخرین هفته های حاکمیت حسنی مبارک، از سوی او به عنوان نخست وزیر معرفی شده بود.

عصام شرف، مهندس است و از پشتیبانی گروه های جوان معترض و دمکراسی خواه برخوردار است.

XS
SM
MD
LG