لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

افسر ارشد پلیس مصر کشته شد


در انفجار ۳ بمب در نزدیکی دانشگاه قاهره در روز چهارشنبه یک یک افسرارشد پلیس مصر کشته شد.

گزارش های رسانه های دولتی به نقل از مقامات امنیتی حاکی است، نخستین دو بمب ، که در پای درختی کار گذاشته شده بود، در فاصله کمتر از یک دقیقه منفجر شد. سومین بمب ، که آن هم در پای درخت دیگری پنهان شده بود، نزدیک دو ساعت بعد منفجر شد.

نخستین انفجارها، که واحد پلیس ضد شورش هدف آن بود، یک افسر ارشد پلیس را که سرتیپ طارق المرجاوی معرفی شده است کشت، و ۷ نفر دیگر، از جمله چندین افسر را مجروح کرد. در سومین انفجار کسی صدمه ندید.

اسوشیتد پرس به نقل از فیلمبرداری که در محل حضور داشت می گوید ۳ انفجار در نزدیکی یک ایستگاه موقت پلیس، که در آنجا افسران معمولا در نزدیکی کامیون های حامل پلیس ضد شورش می ایستند، روی داد.

دانشگاه قاهره ، همراه با دانشگاه های دیگر، مرکز عمده ای برای اعتراضات تقریبا روزانه دانشجویان طرفدار محمد مرسی بوده است.

از زمان برکناری او در سال گذشته و ادامه سرکوب هوادارانش در اخوان المسلمین و دیگر گروه های مخالف، نیروهای امنیتی هدف حملات بوده اند.

مسئولیت جدید ترین بمب گذاری را هنوز کسی برعهده نگرفته است. مقامات اغلب اخوان المسلمین را مسئول می دانند. دولت آن را یک سازمان تروریستی اعلام کرده است و به دامن زدن به ناآرامی در سراسر مصر متهم می کنند. اخوان المسلمین این اتهام را رد کرده است.

حتی پیش از بمب گذاری های روز چهارشنبه، تحلیلگران ابراز نگرانی می کردند که سرکوب مخالفان ممکن است نتیجه معکوس ببار آورد و معترضین را به افراط گرایی بکشاند.
XS
SM
MD
LG