لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

مفتی اعظم الازهر خواستار وحدت شیعه و سنی شد


احمد الطیب رئیس و مفتی اعظم دانشگاه الازهر مصر
احمد الطیب رئیس و مفتی اعظم دانشگاه الازهر مصر

رئیس دانشگاه الازهر با تاکید بر این که وجود جریان‌های مختلفی از تفکر مذهبی امری طبیعی است و نباید موجب اختلاف وحدت مسلمانان شود، خواستار وحدت شیعه و سنی شد.

به گزارش وبسایت نشریه نشنال چاپ امارات، دکتر احمد الطیب مفتی اعظم الازهر مصر، این سخنان را روز دوشنبه در میان اعضای شورای علمای مسلمان اندونزی بیان کرد.

وی در این نشست تاکید کرد که این شورا "محلی است که همه علما را، به رغم تفاوت دیدگاه‌های مذهبی‌شان، زیر یک سقف گرد هم می‌آورد."

احمد طیب اضافه کرد، "اندونزی کشوری پیشرو در رسیدن به رویایی دیرینه‌ای است که همه ما داشتیم، اما رسیدن به آن دشوار بوده است؛ و آن جمع کردن همه علما در یک مکان است."

به گفته او، وقتی کارشناسان علوم دینی در اماکن عمومی در باره اختلاف نظرهای خود به بحث ئ جدل می‌پردازند، این موضوع به درگیری بین گروه‌های مختلف می‌انجامد.

رئیس دانشگاه الازهر مصر همچنین در انتقاد از افراطگرایی، گفت "تنها راه حل" برای مقابله با این موضوع، اتحاد همه گروه‌های اسلامی و "آشتی علمای دینی" است.

وی گفت، برخی گروه‌های اسلامی با ترویج این شبهه که آنها در موضع حق هستند، دیگران را متهم به کفرگویی می‌کنند، و این تنها "نتیجه‌ای تلخ" به دنبال خواهد داشت.

احمد طیب با اشاره به برخی درگیری‌های فعلی در خاور میانه که ناشی از اختلاف شیعیان و اهل سنت است، از علمای دینی عراق، سوریه و یمن خواست تا با حضور در الازهر و گفت‌وگو، بر این مهم تاکید کنند که نه سنی کفر می‌گوید و نه شیعه.

XS
SM
MD
LG