لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

مقامات مصری برای پایان «تروریسم» تلاش می‌کنند


اخوان‌المسلیمن مصر و اتحاد ضد کودتای این کشور خواستار ادامه تظاهرات حامیان مرسی در روز یکشنبه شده است و همزمان مقامات این کشور انتقادات جامعه جهانی درباره اعمال خشونت ارتش علیه معترضان مصری را نادیده گرفته است.
از آن جا که قرار است این معترضان به سوی دیوان عالی قانون اساسی مصر حرکت کنند نیروهای امنیتی صبح امروز در اطراف ساختمان آن در حال آماده باش بودند.

نبیل فهمی، وزیر خارجه موقت مصر روز یکشنبه گفت که جامعه جهانی درباره «اقدامات جنایت‌بار» تظاهرکنندگان سکوت اختیار کرده است.

با مطرح شدن احتمال ممنوعیت فعالیت ها و منحل شدن حزب اخوان المسلمین، و همچنین بازداشت و یا کشته شدن دیگر اسلامگرایان، کار برای حامیان محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده و اسلامگرای مصر سخت شده است.

تظاهرکنندگان همچنان به اعتراضات خود در نقاط مختلف مصر ادامه می دهند و به حکومت نظامی در اسکندریه، منیا و حلوان در جنوب قاهره معترضند.

صبح یکشنبه حضور نیروهای امنیتی در اطراف مسجد فتح در میدان رامسس قاهره کاملا مشهود بود. روز شنبه (دیروز) سربازان و پلیس مصر مسجد را از طرفداران محمد مرسی تخلیه کردند. این عملیات با تیراندازی دو طرف همراه بود.

بیش از ٧٠٠ نفر که بیشتر آنان طرفدار اخوان المسلمین هستند در خشونت های چهار روز اخیر در شهرهای مختلف مصر کشته شده اند. مساله ای که انتقاد کشور های غربی را بر انگیخت. کشورهایی که گرچه از حکومت یک دولت اسلامگرا چندان خوشنود نبودند ولی با برکنارکردن یک دولت منتخب نیز موافق نیستند.
XS
SM
MD
LG