لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۴

خروج نخست وزیر سابق مصر از کشور ممنوع شد


جشن گرفتن مردم مصر برای استعفای مبارک
جشن گرفتن مردم مصر برای استعفای مبارک

برای دومین شب، مردم مصر با آتش بازی در میدان تحریر در قاهره خروج حسنی مبارک را جشن گرفته اند.

حسنی مبارک روز جمعه ناگهان، در پی ۱۸ روز اعتراضات ضد دولتی در سراسر کشور استعفا داد.

ارتش مصر بعد از ظهر شنبه در اعلامیه ای که از تلویزیون پخش شد گفت وزیران کابینه فعلی تا زمان انتخاب کابینه جدید در پست های خود باقی خواهند ماند. ارتش همچنین وعده داد تمام پیمان های بین المللی، از جمله قرارداد های صلح، را رعایت کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل از این اطمینان که مصر همچنان به قرار داد صلح با کشور او احترام خواهد گذاشت استقبال کرد.

مقام های مصری می گویند احمد شفیق، نخست وزیر روز یکشنبه یک کنفرانس خبری ترتیب خواهد داد. حسنی مبارک رییس جمهوری سابق در اواخر ژانویه شفیق را از نقش قبلی اش به عنوان وزیر هواپیمایی ارتقا مقام داد و از او خواست کابینه جدید را تشکیل دهد.

برخی از معترضین عهد کرده اند برای تاکید بر اصلاحات به تظاهرات ادامه دهند، هرچند می گویند اعتراضات روزانه نخواهد بود.

اسوشیتد پرس می گوید آنها خواهان انحلال پارلمان و تشکیل کمیته ای برای اصلاح یا بازنویسی قانون اساسی هستند.

تاریکی شب مصر را فرا گرفته است، اما برخی از تظاهر کنندگان – که هنوز ار خروج مبارک شادمان هستند - در خیابان های قاهره و شهرهای دیگر باقی مانده اند.

دولت روز شنبه اعلام کرد زمان ممنوعیت آمد و شد را که اواخر ژانویه به اجرا گذاشته شد، چهار ساعت کاهش داده است.

سربازان به برداشتن راه بندان ها و سیم های خاردار و جمع کردن آشغال و خرده ریز از میدان و اطراف دیگر ساختمان های دولتی پرداخته اند و در برخی موارد معترضینی که به داوطلب تبدیل شده اند به آنها کمک می کنند.

عمر سلیمان، معاون رییس جمهوری روز جمعه استعفای مبارک را اعلام کرد و هیجان سراسر مصر را فرا گرفت. وی گفت اختیارات مبارک به ارتش، که مردم به آن اعتماد دارند، تفویض شده است.

مبارک به استراحتگاه ساحلی خود در شرم الشیخ رفته است.

رسانه های مصر گزارش می دهند مقام ها، به عنوان بخشی از تحقیقات گسترده تر در مورد فساد، احمد نظیف، نخست وزیر سابق و حبیب العدلی، وزیر سابق کشور را از خروج از کشور ممنوع کرده اند. گزارش ها همچنین حاکی است دادستان کل مصر اموال عدلی و خانواده اش را مسدود کرده است، وی متهم است حدود ۶۷۵ هزار دلار را که از یک پیمانکار گرفته بود به حساب شخصی خود منتقل کرده است.

XS
SM
MD
LG