لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۹

به دنبال حمله غارتگران، پلیس مصر امنیت موزه ملی قاهره را در دست دارد


نمایی از موزه ملی قاهره که در جریان ناآرامی های اخیر مورد حمله غارتگران قرار گرفت
نمایی از موزه ملی قاهره که در جریان ناآرامی های اخیر مورد حمله غارتگران قرار گرفت

به دنبال حمله غارتگران به موزه ملی مصر در روز جمعه گذشته، زاهی حواس، باستان شناس ارشد مصر می گوید با وجودی که تظاهرات عظیم ضد دولتی در اطراف ساختمان موزه جریان دارد، موزه اکنون ایمن است.

زاهی حواس در پیامی که در وبسایت رسمی اش به چاپ رسیده است می گوید مقامات دست کم ده نفر از مهاجمان به موزه را بازداشت کرده اند. دزدهایی که با استفاده از فضای هرج و مرج حاکم بر قاهره، به موزه ملی این شهر حمله کردند، اجناس قیمتی را از قسمت فروش موزه غارت کردند و به اجسام موجود در موزه، از جمله دو مومیایی آسیب زدند. به گفته باستان شناس ارشد مصری، غارتگران ۱۳ ویترین شیشه ای را شکستند و اجسام موجود در ویترین را روی کف زمین پخش کردند.

زاهی حواس می گوید سربازان مصری شامگاه جمعه به موزه رسیدند و با گروهی از جوانان پیوستند که سعی می کردند جلوی هجوم غارتگران را بگیرند. او می گوید تمامی اجسام آسیب دیده قابل تعمیر هستند.

زاهی حواس می گوید مقامات مصری تلاش می کنند ایمنی دیگر مکان های باستانی در مصر را حفظ کنند. اما به گفته این باستان شناس سرشناس مصری، ماموران نتوانستند جلوی گروهی مسلح را بگیرند که اجسام باستانی و با ارزش را از انباری در شبه جزیره سینایی ربودند.

موزه ملی قاهره، محل نگهداری بزرگترین گنجینه اجسام عتیقه به جای مانده از فراعنه مصر است از جمله ماسک طلای فرعون «توت عنخ آمون» در این موزه نگهداری می شود. این موزه یکی از مکان های محبوب گردشگران خارجی است که از مصر دیدن می کنند.

XS
SM
MD
LG