لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۶

گزارشگران الجزیره در مصر محاکمه می شوند


دادستان کل مصر پرونده های ۲۰ خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره، از جمله ۴ خارجی، را برای محاکمه به دادگاه فرستاده است. آنها به «پیوستن به یک گروه تروریستی یا حمایت از آن و انتشار اخبار نادرست که امنیت ملی را به خطر می اندازد» متهم هستند.

به گزارش آسوشیتد پرس، این نخستین بار است که مقامات قضایی مصر خبرنگاران را به اتهامات مرتبط با تروریسم به محاکمه می کشند، که خود نشان از تشدید سرکوب اخوان المسلمین دارد.

مقامات مصر از دیر باز شبکه الجزیره را به جانبداری از اخوان المسلمین و محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده متهم کرده اند. اما برخورد با آن تاکنون به بخش مصری شبکه محدود بود.

زمانی کوتاه پس از تروریست اعلام شدن اخوان المسلمین، پلیس ۳ گزارشگر بخش انگلیسی الجزیره را دستگیر کرد.

اسوشیتد پرس می گوید مدیر شبکه عربی، دستور دادستان کل مصر را اهانتی به قانون نامید.

شبکه الجزیره نیز اتهام جهت گیری در انتشار گزارش های خبری را رد کرد و خواست خبرنگارانش آزاد شوند. همچنین گروه های طرفدار حقوق بشر و سازمان های حفاظت از روزنامه نگاران خشم خود را از اقدام مقامات قضایی مصر ابراز داشته اند.

دفتر دادستانی مصر روز چهارشنبه گفت ۱۶ مصری به پیوستن به یک گروه تروریستی متهم هستند، در حالی که خارجیان – یک استرالیایی، یک شهروند هلند و دو بریتانیایی – متهمند به انتشار گزارش های نادرست به سود گروه کمک کردند.
XS
SM
MD
LG