لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

مقام ارشد مصری: جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده هنوز پیدا نشده است


وسایل مسافران پرواز و بقایای هواپیمای سقوط کرده خطوط هوایی مصر
وسایل مسافران پرواز و بقایای هواپیمای سقوط کرده خطوط هوایی مصر

یک مقام ارشد وزارت حمل و نق هوایی مصر گزارش های رسانه ای را که از پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده خبر داده بودند، تکذیب کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس این مسئله را به نقل از یک مقام مصری اعلام کرد که نامش را فاش نکرده است.

ژنرال محمد سمیر سخنگوی ارتش مصر نیز در روز شنبه گفت اطلاعاتی درباره جعبه سیاه ندارد.

این خبرگزاری می گوید قبل از آن که هواپیمای خطوط هوایی مصر پاریس را ترک کند در فرودگاه شارل دو گل مورد بازرسی گروهی از مسئولان امنیتی فرانسوی قرار گرفت. ماموران وارد هواپیما شدند و قبل از برخاستن هواپیما درون کابین را بازرسی کردند.

با آن که فرودگاه شارل دو گل یکی از فرودگاه های با ضریب بالای امنیتی در جهان است اما آسوشیتدپرس به نقل از سیلوین پرووست، یک کارشناس ایمنی پرواز می گوید امنیت در هیچ فرودگاهی کامل نیست.

دود در کابین قبل از سقوط هواپیما

پیشتر مقام های ایمنی پرواز فرانسه گفتند، دقایقی قبل از سقوط هواپیمای خطوط هوایی مصر وجود دود در کابین توالت هواپیما ثبت شده است. وبسایت "ایویشن هرالد" که سایت تخصصی هوانوردی است، این اطلاعاتی را از سامانه ارتباطی و سیستم پیام رسانی خودکار بین هواپیماها منتشر کرده است.

مسئولان خطوط هوایی مصر در بیانیه ای گفتند ارتش و نیروی دریایی این کشور بقایای بیشتری از هواپیما، وسایل مسافران، اعضای بدن، چمدان، و صندلی های هواپیما را یافته اند. این بیانیه می گویند عملیات جست و جو همچنان ادامه دارد.

سخنگوی ارتش مصر که در عملیات جست و جو مشارکت دارد تصاویری را از بقایای هواپیما روی فیسبوک و توییتر خود منتشر ساخت.

در حالی که موج همدردی با قربانیان سانحه هوایی روز پنجشنبه خطوط هوایی مصر ادامه دارد، گروه تحقیق درباره علت سقوط هواپیمای خطوط هوایی این کشور می گویند، سیستم پیام رسانی خودکار، پیش از سقوط در آب های مدیترانه، وجود دود در داخل کابین را مخابره کرده است. خبرگزاری ها می گویند دود می تواند نشانه وجود آتش در هواپیما باشد.

ژان مارک ارو وزیر خارجه فرانسه، روز شنبه با صدها تن از خانواده های قربانیان دیدار کرد. او ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیانی که در پرواز فوق از بین رفتند گفت "هنوز شواهد کافی دال بر تایید یا رد اشکال فنی یا حمله تروریستی بدست نیامده است."

تمرکز مقام های فرانسوی علاوه بر دلایل سقوط هواپیما، بررسی وجود خلأ های امنیتی و نفوذ بنیادگرایان اسلامی، در فرودگاه شارل دوگل پاریس است. سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد نیز روز جمعه پیام تسلیت بان کی مون را به اطلاع نمایندگان مصر و فرانسه رساند.

پرواز شماره ۸۰۴ خطوط هوایی مصر با ۶۶ سرنشین روز پنجشنبه در آب های دریای مدیترانه سقوط و سپس قسمت هایی از بدنه هواپیما در ۲۹۰ کیلومتری شمال شهر اسکندریه پیدا شد.

مسئولان می گویند، فرضیه های مختلفی را برای وجود دود در کابین از جمله نقص فنی و آتش سوزی تا انفجار مطرح می شود. اما کارشناسان تیم تحقیق تاکید می کنند، تنها با بررسی اطلاعات موجود در جعبه سیاه این هواپیما می توان در مورد علت سقوط هواپیمای مصری اظهار نظر کرد.

XS
SM
MD
LG