لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

مصر: تهدید قطع کمک مانع تحقیق درباره سازمان های غیر دولتی نمی شود


مصر: تهدید قطع کمک مانع تحقیق درباره سازمان های غیر دولتی نمی شود
مصر: تهدید قطع کمک مانع تحقیق درباره سازمان های غیر دولتی نمی شود

دولت اوباما اعلام کرد که مصر رسما تعدادی از شهروندان آمریکایی را در ارتباط با رسیدگی به دريافت پول غیر قانونی از خارج، برای استفاده سازمان های غیر دولتی، متهم کرده است.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که دولت آمريکا «سند رسمی اتهامات» را که به زبان عربی در بيش از ۱۰۰ صفحه تدوين شده است، روز چهارشنبه از مصر دریافت کرده است. وی افزود: مترجمان در حال ترجمه اين سند هستند تا ببينند چه تعداد از شهروندان آمريکايی متهم شده اند و اتهامات آنان چيست.

در همين حال نخست وزیر مصر می گوید قاهره علیرغم آنچه او آنرا تهدید های قطع کمک از آمریکا و کشورهای دیگر می نامد، تحقیق درباره گروه های طرفدار دمکراسی را که از خارج پول می گیرند متوقف نخواهد ساخت.

کمال الجنزوری، که ارتش او را به نخست وزیری منصوب کرده است، روز چهارشنبه گفت مصر با سازمان های غیر دولتی قانونی برخورد خواهد کرد و «بدلیل کمک یا دلایل دیگر» کوتاه نخواهد آمد. او اظهار داشت کشورهای غربی پس از آغاز سرکوب به مصر «پشت کردند.»

واشنگتن اعلام کرد که اگر قاهره ممنوعیت سفر دست کم ۱۹ شهروند آمریکایی را که به جمع آوری غیر قانونی پول متهم هستند لغو نکند، کمک نظامی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا ممکن است قطع شود.

سه سناتور آمریکایی روز سه شنبه هشدار دادند اگر مساله بزودی حل نشود، «گسست فاجعه باری» در مناسبات با مصر روی خواهد داد. جان مک کین، کلی آیوت و جو لیبرمن گفتند حمایت کنگره از مصر در خطر است.

اما دولت مصر می گوید نمی تواند در تحقیقات قضایی در این باره که آیا سازمان های غیر دولتی قوانینی مانند دریافت پول نقد از خارج بدون مجوز رسمی را نقض کردند یا نه ، مداخله کند. مجموعا ۴۳ فعال خارجی و محلی از خروج از مصر ممنوع هستند و پرونده های آنها به دادگاه جنایی ارجاع شده است.

قاضی «سامه ابو زید»، یکی از دو قاضی تحقیق، روز چهارشنبه گفت ممنوعیت سفر زمانی برقرار شد که برخی از کسانی که برای بازجوئی احضار شده بودند کشور را ترک کردند. او گفت حملات ماه دسامبر به دفاتر «ان جی او» ها براساس قانون انجام گرفت. قاضی اظهار داشت حدود ۱۶۰ صفحه مدرک – که برخی خطرناک است - جمع شده و پرونده انتقال غیر قانونی پول از اروپا و کشورهای غربی را شامل می شود.

در واشنگتن، یک مقام پنتاگون گفت ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در این هفته برای مذاکرات امنیتی که «مدت ها پیش طرح شده بود» به مصر می رود. او قرار است با ژنرال سامی عنان و فیلد مارشال محمد حسین طنطاوی رهبر نظامی مصر ملاقات کند و بگفته مقام پنتاگون، مساله را اگر تا زمان دیدار او حل نشود مطرح خواهد ساخت.

یکی از آمریکاییانی که در محاکمه به او اشاره می شود، سام لاهود، پسر ری لاهود وزیر ترابری آمریکا است. وزارت امور خارجه آمریکا می گوید ۱۹ شهروند آمریکا و دیگران برای حمایت از انتحابات مصر کار می کردند، کاملا غیر حزبی هستند و برای حمایت از هیچ کاندیدای مشخصی پول جمع نمی کردند.

مصر برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برای جایگزینی دولت نظامی موقت با یک دولت غیر نظامی برگزیده آماده می شود. انتخابات پارلمانی ماه پیش برگزار شد.

XS
SM
MD
LG