لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

چندين آمريکايی در سفارت اين کشور در قاهره پناه گرفتند


چندين آمريکايی در سفارت اين کشور در قاهره پناه گرفتند
چندين آمريکايی در سفارت اين کشور در قاهره پناه گرفتند

کاخ سفید از ممانعت مصر از خروج چند شهروند آمريکايی از آن کشور ناخرسندی خود را اعلام کرد. بعضی از آنها در سفارت آمريکا در قاهره پس از افزايش تنش در تحقيقات پيرامون گروه های طرفدار دمکراسی با تامين مالی خارجی پناه گرفته اند.

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که اين وضعیت را با مقامات نظامی مصر مورد بحث قرار داده است و نگرانی خود را روشن ساخته شده است. سخنگوی کاخ سفيد، جی کارنی به خبرنگاران گفت: مقامات ایالات متحده برای حل و فصل اين موضوع در اسرع وقت تلاش می کنند.

تصمیم به پناه دادن به افراد بدنبال سرکوب سازمان های غير دولتی از جمله چند سازمانی که بودجه آنها توسط دولت آمريکا فراهم میشد، انجام گرديد. ممنوعيت خروج بر حداقل ۶ آمريکايی و ۴ اروپايی تحميل شده است.

سام لاهود از موسسه بین المللی جمهوریخواهان مستقر در آمريکا و پسر ری لاهود، وزیر حمل و نقل آمریکا از جمله ممنوع الخروجان است. هنوز مشخص نیست که آیا سام لاهود در سفارت آمريکا بسر می برد، اما روز يکشنبه روزنامه واشنگتن پست، به نقل از يک مقام سابق موسسه بین المللی جمهوریخواهان گزارش داد که در صورت ترس از دستگیری قریب الوقوع کارمندان موسسه بدنبال حفاظت ديپلماتيک خواهند رفت.

مقامات آمريکا گفتند که هیات نظامی مصر در هفته جاری برای شرکت در مذاکرات برنامه ريزی شده در واشنگتن خواهد بود و انتظار می رود مذاکرات پيرامون مسائل موسسات غير دولتی متمرکز باشد. ايالات متحده اخيرا تهديد کرده است که اگر ارتش نتواند گامهای اساسی بطرف دمکراسی بردارد و به موسسات غير دولتی احترام بگذارد، آمريکا از پرداخت يک کمک يک ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلاری به ارتش مصر خوددادری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG