لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

البرادعی می گوید از دور رقابت های ریاست جمهوری در مصر خارج می شود


البرادعی می گوید از دور رقابت های ریاست جمهوری در مصر خارج می شود
البرادعی می گوید از دور رقابت های ریاست جمهوری در مصر خارج می شود

محمد البرادعی چهره برجسته اوپوزیسیون اعلام کرده است از رقابت های ریاست جمهوری بیرون می رود و می گوید دمکراسی هنوز در کشور برقرار نشده است.
البرادعی روز شنبه گفت وجدانش به او اجازه نخواهد داد بجز در یک چارچوب دمکراتیک برای احراز مقام ریاست جمهوری یا یک پست رسمی دیگر داوطلب شود.
رییس سابق سازمان انرژی اتمی، که پیشگامی برای ریاست جمهوری تلقی می شد، اظهار داشت احساس می کند رژیم حسنی مبارک هنوز کشور را اداره می کند.
پست ریاست جمهوری از زمان برکناری مبارک در نزدیک به یک سال پیش خالی بوده است.
دولت انتقالی نظامی که از آن هنگام مصر را اداره کرده است می گوید انتخابات کامل پارلمانی و ریاست جمهوری در ماه ژوئن برگزار خواهد شد.
هزاران مصری در ماه های اخیر به دولت نظامی اعتراض کرده اند، و آنرا به کوشش برای جلوگیری از حرکت بسوی یک دولت غیر نظامی متهم می کنند.
شماری از تظاهر کنندگان کشته شده اند و صحنه هایی که نشان می دهد پلیس زنان را در خیابان ها کتک می زند و روی زمین می کشد میلیون ها نفر را در سراسر جهان بخشم آورده است.
در اوائل هفته پیش، سومین دور انتخابات پارلمانی در مصر برگزار شد. انتخابات به این معنا است که رهبران برگزیده جانشین حکام نظامی خواهند شد.
حسنی مبارک به اتهام فساد و در ارتباط با مرگ صدها معترض در جریان قیام محاکمه می شود. او که خود را بی گناه اعلام کرده است، ممکن است در صورت اثبات جرم به مرگ محکوم شود.

XS
SM
MD
LG