لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

فعالان مصر به خشونت علیه زنان اعتراض می کنند


فعالان مصر به خشونت علیه زنان اعتراض می کنند
فعالان مصر به خشونت علیه زنان اعتراض می کنند

فعالان مصری گردهمایی در میدان تحریر قاهره را آغاز کرده اند، آنها از فرمانروایان نظامی موقت می خواهند بابت خشونت های اخیر علیه معترضین زن پوزش بخواهند و به برنامه های خود برای انتقال قدرت به یک دولت غیر نظامی شتاب بخشند.
گردهمایی، که عنوان «جمعه بازیافت شرف» برآن گذاشته شده است، در پی یک هفته خشونت برگزارمی شود که در آن دست کم ۱۸ معترض در جریان زدوخورد با نیروهای امنیتی کشته شدند.
بسیاری از مصریان پس از پخش ویدیوئی که نشان می داد گروهی از سربازان یک زن معترض را کتک می زنند، روی زمین می کشیدند و او را لخت می کنند، بخشم آمدند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا آنچه را «هتک حرمت سیستماتیک زنان مصر» نامید محکوم کرد و گفت معترضین زن هدف «بدرفتاری دهشتناک» قرار دارند.
شورای نظامی مصر می گوید از خشونت علیه زنان «متاسف» است، و اقدام قانونی علیه مسئولان بدرفتاری بعمل خواهد آورد.
پیش بینی می شود دست کم ۱۹ حزب سیاسی که اکثرا لیبرال هستند و گروه های فعال به اعتراض بپیوندند. اخوان المسلمین شرکت نخواهد کرد و می گوید اعتراضات بیشتر فقط موجب کندی روند انتقال به رهبری غیر نظامی می شود.
برخی از تحلیلگران می گویند اخوان المسلین از آن بیم دارد دستاوردهایش در نخستین مراحل انتخابات پارلمانی مصر بخطر بیافتد.
با این حال، حزب محافظه کار افراطی سلفی النور، که در نتایج رای گیری پس از اخوان المسلمین قرار دارد، می گوید در اعتراض شرکت خواهد کرد.
شورای نظامی بر یک روند سه ماهه انتخابات پارلمانی نظارت می کند و قول داده است قدرت را تا ژوئیه ۲۰۱۲ به یک رییس جمهوری برگزیده منتقل کند.
اما برخی از فعالان شورا را متهم می کنند که با بهره گیری از روند انتقال می خواهد قدرت خود را حفظ کند و خواسته اند انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژانویه برگزار شود.

XS
SM
MD
LG